Każdego dnia wszyscy korzystamy z niezliczonych litrów wody. Zwykle nie zastanawiamy się nad źródłem jej pochodzenia – myjemy się, gotujemy i używamy do sprzątania w sposób oczywisty i naturalny. Dopiero w momencie awarii dociera do nas, że woda to żywioł, który nie zawsze łatwo jest kontrolować, a każdy wyciek wywołuje zaskoczenie i bezradność.
Wycieki wody są źródłem szkód zarówno dla jej dostawców, jak i odbiorców. Zalania powodują często ogromne straty finansowe, zatem natychmiastowe wykrycie źródła przecieku jest kluczem do opanowania niekontrolowanie lejącej się wody.
W wielu przypadkach wykrycie źródła wycieku dla laika jest trudne, wręcz niewykonalne, dlatego też oferujemy pomoc w tego typu sytuacjach. Nasi fachowcy wraz z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednim sprzętem, takim jak kamery termowizyjne, detektory gazu śladowego, czy mierniki wilgotności, zlokalizują przeciek w znacznie krótszym czasie, co pozwoli uniknąć strat majątkowych lub ograniczyć je do niezbędnego minimum.
Istnieje wiele metod lokalizacji wycieków, jednak dobór tej odpowiedniej jest uzależniony od rodzaju instalacji wodociągowej, przeciwpożarowej, a także tego, czy do wycieku dochodzi wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Ważna jest również meteorologia pomiaru, jaka dobierana jest do sposobu, który zapewni najlepsze rezultaty.
Badanie kamerą inspekcyjną metoda, która pozwala na oględziny fragmentów wszystkich przeszkód pojawiających się w określonych miejscach, oraz w całej instalacji. Miejsca te, są zwykle niedostępne do przeprowadzenia zwykłych oględzin. Powyższa metoda pozwala na wykrycie uszkodzeń w instalacji kanalizacyjnej, a także problemów w przewodach wentylacyjnych. Umożliwia także zdiagnozowanie problemów we wnętrzu przegród w budownictwie szkieletowym. Do tego rodzaju badania wykorzystuje się specjalne endoskopy i kamery.
Dymowa lokalizacja wycieków to metoda, która przynosi niezawodne rezultaty w przypadku lokalizacji przecieków dachów płaskich, a także podczas badania źródeł fetoru kanalizacyjnego. Przed wykorzystaniem tej metody, należy odpowiednio przygotować dach budynku do badania, co umożliwi uniesienie sprawdzanej hydroizolacji na poduszce dachowej. Takie działanie pozwala zlokalizować nawet najdrobniejsze nieszczelności w poszyciu i w łatwy sposób interpretować, jaki jest ich powód.
Metoda termowizyjna zazwyczaj jest wykorzystywana do badania wycieków ciepłej wody w instalacjach wewnętrznych, jednak można ją także stosować do badania wycieków każdego medium o temperaturze znacząco niższej, od temperatury otoczenia. Lokalizacja uszkodzenia przy pomocy kamery termowizyjnej polega głównie na znalezieniu anomalii temperatury, jaka zostaje wykryta w miejscu wycieku z instalacji. Jeżeli dochodzi do wycieku wody zimnej, zazwyczaj wymagana jest drobna modyfikacja układu zasilania instalacji. Jednak gdy mamy do czynienia z wyciekiem wody o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia, badanie jest znacznie trudniejsze, ponieważ rzadko taka woda wywołuje jednoznaczne anomalie temperatury. Warto jednak pamiętać, że metoda termowizyjna jest niezwykle szybka i skuteczna, choć ma także ograniczenia. Sporadycznie jest stosowana do wykrywania wycieków z instalacji zewnętrznych. Zaletami tej metody jest szybkie tempo badania, a także brak konieczności ingerencji w instalację. Charakteryzuje się ona również wysoką skutecznością lokalizacji wycieków w instalacjach CO i CWU, jednak istnieje ryzyko, że wyniki badania w takim przypadku będą niejednoznaczne i konieczne będzie przeprowadzenie powtórnego badania, by zlokalizować wyciek. Warto również pamiętać, że wynik może być zależny od głębokości położenia instalacji, a także wielkości wycieku.
Metoda gazu znacznikowego polega na wprowadzeniu do badanej instalacji odpowiedniej mieszanki gazowej. Jest ona niezbędna do wykrycia wycieku, a także ustalenia jego lokalizacji. Przez nieszczelność gaz wydostaje się na powierzchnię, gdzie następnie jest rejestrowany przez zaawansowany detektor. Stosowana w takich przypadkach mieszanka gazowa nie jest toksyczna i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Jednak ze względu na swój specyficzny skład, starannie penetruje nawet najmniejsze nieszczelności i bez problemu przedostaje się na zewnątrz przez pory w betonie, asfalcie oraz fugi między płytkami. Metoda gazu znacznikowego może być także wykorzystywana do badania szczelności poszycia dachów płaskich, hydroizolacji na parkingach, instalacji, które zostały wcześniej opróżnione, a także sprawdzania wycieków wodociągowych o bardzo małej skali. Okazuje się więc, że jest to jedna z najlepszych metod i można ją wykorzystywać niemal w każdym budynku, a także w instalacjach położonych na zewnątrz. Największą jej zaletą jest to, że daje jednoznaczne wyniki. Mieszanka ta nie występuje naturalnie w środowisku, dlatego jej pojawienie się na powierzchni gruntu lub podłogi świadczy o wykryciu wycieku w bezpośrednim otoczeniu miejsca rejestracji gazu.
Im szybciej wyciek zostanie zlokalizowany, tym mniejsze wyrządzi szkody. Właśnie dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Mamy do dyspozycji specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrycie nieszczelności oraz uszkodzeń w instalacji wodnej lub wodociągowej. Dzięki temu dajemy gwarancję, że nasze usługi będą skuteczne i dadzą pewne rezultaty. Co więcej, w przypadku wycieku o dużej skali, oferujemy także kompleksowe usługi obejmujące osuszanie budynków i usuwanie wilgoci.
Napisz do Nas
Potrzebujesz więcej informacji. Czekamy na Twoją wiadomość!