Pomiary wilgotności materiałów

Odszkodowania, ubezpieczenia mieszkań, na życie, ubezpieczenie mieszkania od zalania

Sprawdzamy wilgotność materiałów!

Zadzwoń!

Pomiary wilgotności odgrywają istotną rolę w wielu dziedzinach przemysłu. Dowodem tego jest fakt, że zawartość wody znacząco wpływa na fizyczne i chemiczne właściwości budynków, a także różnych materiałów budowlanych. Dlatego też kontrolowanie wilgotności w procesach produkcji i przetwarzania, jest bardzo istotnym elementem ze względów ekonomicznych.

 

Poziom wilgotności materiałów budowlanych musi być odpowiedni, by jakość produktu końcowego została utrzymana na jak najwyższym poziomie. Zbyt duża suchość lub wilgotność materiałów, wydłuża czas realizacji pracy oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z nawadnianiem lub osuszaniem. Są to powody, dla których lepiej zapobiegać nieprawidłowościom materiałów, niż zwalczać ich skutki, dlatego też zachęcamy do kontaktu z nami w celu dokonania rzetelnych pomiarów wilgotności materiałów, na podstawie których, wyciągniemy odpowiednie wnioski i doradzimy, jakie kroki należy podjąć, by uzyskać materiały wysokiej klasy.

 

Należy pamiętać, że w przypadku użycia materiałów budowlanych o zbyt dużej wilgotności, pojawia się ryzyko wystąpienia problemu z wilgocią w nowo wybudowanym domu, w następstwie którego, może dojść do zagrzybienia ścian oraz podłóg. Warunki tego typu  nie są odpowiednie dla mieszkańców domu, dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy sprawdzą, czy problem z nadmierną wilgotnością występuje. Można tego dokonać za pomocą jednej z czterech dostępnych metod.

Pomiar mikrofalowy – jest metodą bezkontaktową, stosowaną w przypadku badania wilgotności materiałów sypkich, nieprzewodzących takich jak: mierzalne wapno, węgiel, zrębki drewna czy niemierzalny koks oraz grafit. Pozwala na pomiar wilgotności za pomocą układu pomiarowego higrometru mikrofalowego, to między innymi generator drgań, modulator, a także układ przesyłowy oraz detektor sygnału. W pomiarach bezkontaktowych najlepiej wykorzystywać właśnie tę metodę, w której próbka jest umieszczona w wolnej przestrzeni. W takim przypadku, w charakterze układu przesyłowego należy użyć anteny nadawczej lub odbiorczej. Pomiar napięcia sygnału z anteny odbiorczej pozwala wyznaczyć zawartość wilgoci w badanej próbce. To  urządzenie  można również wykorzystywać do pomiarów w budownictwie. Metoda ta jest zaliczana do tych,  które mogą zmierzyć zawartość wilgoci w specyficznych pomiarach przeprowadzanych w budynkach. Wykorzystywana może być np. podczas produkcji betonu,  gdzie konieczna jest kontrola zmienności zawartości wody w kruszywie. Warto wiedzieć, że woda pochłania promieniowanie mikrofalowe w przybliżeniu kilkaset razy bardziej, niż sucha masa. Tak więc wskazania miernika odzwierciedlają zawartość wody w  danym pomieszczeniu i pozwalają na bieżąco kontrolować warunki, jakie panują podczas pracy i w suchym materiale. Jest to metoda wykorzystywana nie tylko w budownictwie, ale także w hutnictwie, przetwórstwie  surowców, oraz przy obróbce rudy niklu. Największą zaletą pomiarów mikrofalowych jest to, że dają one możliwość określenia  zawartości  wilgotności w całej objętości badanej próbki.  W przypadku innych metod często mierzona jest tylko jej część lub mała powierzchnia.

Pomiar  neutronowy  –  najczęściej wykorzystywany przy pomiarze wilgotności koksu, piasku i rudy żelaza. Jest to więc metoda, która pozwala na wykrycie wilgotności materiałów suchych, dzięki czemu umożliwia sprawdzenie, jak powinny zostać zmieszane składniki, oraz w jakich ilościach i proporcjach. Metoda ta polega na pomiarze szybkich neutronów wytworzonych przez atomy wodoru. Mówiąc prostym językiem, neurony szybkie przechodzą przez materiał zawierający w sobie cząsteczkę wody. Następnie, zdarzają się one z jądrem wodoru i tracą około 50% swojej energii kinetycznej, stając się neuronami spowolnionym, co jest widoczne na pomiarze. Im większa jest zawartość wodoru w materiale mierzonym,  tym większa jest gęstość neuronów wolnych. Układ pomiarowy w tym przypadku składa się głównie z nadajnika neuronów szybkich i odbiornika mierzącego gęstość neutronów termicznych. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przeliczenie wilgotności neuronów, a także materiału mierzonego. Warto pamiętać, że w tej metodzie na wynik pomiaru nie mają wpływu: temperatura, ciśnienie, a także granulacja materiału. Pomiar ma jednak pewne ograniczenia  – może być stosowany tylko do pomiaru wilgotności materiałów, które nie zawierają atomów wodoru.

Pomiar oparty o promieniowanie podczerwone  – wykorzystuje właściwość wchłaniania przez materiały tych promieni. Używany do pomiaru wilgotności żelaza, tektury, biomasy, tytoniu, węgla, miedzi, rudy cynku, papieru, produktów spożywczych czy kartonu. Jest to więc metoda uniwersalna o wszechstronnym zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki tej metodzie mamy pewność, że pomiar będzie precyzyjny i że uda się określić, jaka wilgotność znajduje się w danym materiale suchym.

Pomiar pojemnościowy wilgotności  – najczęściej stosowany na podajnikach ślimakowych czy taśmociągach. To najprostszy sposób pomiaru wilgotności w czasie rzeczywistym i zarazem jedyna metoda kontaktowa. Wykorzystywany do pomiaru wilgotności piasku, piasku kwarcowego, wapna, żwiru, rud, osadu ściekowego, ryżu, gipsu, gliny, zbóż, kruszywa do betonu, biomasy (trociny, słomy, trocin, zrębków drewna).

Wszystkie przedstawione metody są niezwykle skuteczne i umożliwiają wykonanie pomiaru poziomu wilgotności różnorodnych materiałów. Najczęściej jednak przeprowadza się badanie wilgotności materiałów sypkich, ponieważ mają one wpływ i znaczenie dla całego procesu w budownictwie, wszędzie tam, gdzie zmiana wilgotności materiału podnosi koszty produkcji, suszenie jest procesem długotrwałym, oddawanie wody powoduje duże zużycie energii lub zwiększa masę produktu, czy też wpływa negatywnie na jego jakość. To w tych przypadkach konieczna jest kontrola. Znane są różnorodne metody pomiaru materiałów sypkich, ale wykorzystuje się również zjawiska fizyczne, które różnią się stopniem złożoności układu pomiarowego. Warto pamiętać, że możliwość sprawnego  doboru odpowiedniej metody pomiaru do konkretnego materiału, jest niezwykle ważna. Nie można także zapominać, że tym zadaniem powinni zająć się profesjonaliści.

tagi:Pomiary wilgoci, wilgotności materiałów, ścian, murów, drewna, posadzek, wylewek betonowych, jastrychu po zalaniu, badania dla sanepidu, osuszanie wełny, papieru, dokumentów

Napisz do Nas

Potrzebujesz więcej informacji. Czekamy na Twoją wiadomość!

    Twoja wiadomość została wysłana!

    Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz.


    Działamy na terenie całego kraju:



    Czyszczenie laserowe
    Laserowe czyszczenie metalu
    Usuwanie rdzy laserem
    Laserowe usuwanie powłok lakierniczych
    Laserowe polerowanie metalu
    Czyszczenie drewna laserem
    Laserowe czyszczenie elewacji i cegieł
    Laserowe usuwanie graffiti
    Laserowe usuwanie farby
    Laserowe czyszczenie kamienia
    Laserowa renowacja antyków
    Laserowe odnawianie aut zabytkowych
    Laserowe czyszczenie przemysłowe
    Laserowe czyszczenie form wtryskowych


    Nasze porady