Czym właściwie jest wilgoć budowlana?
Pojęcie wilgoci budowlanej pozornie proste, lecz można je interpretować na wiele różnych sposobów. Wilgoć ta jest znana wśród specjalistów jako „technologiczna”. Większość ludzi kojarzy ją przede wszystkim z wilgocią powstałą na skutek ulew lub innych zjawisk atmosferycznych, bądź niewłaściwej pielęgnacji mieszkań. Niemniej jednak, słowo „budowlana” w nazwie wilgoci nie jest przypadkowe. Wilgoć technologiczna jest ściśle związana z różnymi pracami budowlanymi. W szczególności dotyczy nowych budynków, gdzie wilgoć pojawia się w wyniku prowadzonych tam prac, jak również starych budynków, które przeszły duże remonty w ostatnim czasie. Można zauważyć znaczącą różnicę między tymi zleceniami a standardowymi usługami osuszania, gdyż są one dużo trudniejsze i obejmują znacznie większe przestrzenie.
Jak radzić sobie z tego rodzaju wilgocią? Najczęściej stosowanym i naszym zdaniem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest osuszanie kondensacyjne. Cytując kawałek tekstu z naszej oferty (dostępnej tutaj: osuszanie po zalaniu), możemy się dowiedzieć, że „jest to metoda, dzięki której woda wykrapla się z powietrza, a następnie jest schładzana do punktu rosy. Urządzenie zasysa wilgotne powietrze, z którego wytrąca się woda i skrapla do zbiornika, a podgrzane powietrze ulatnia się z powrotem do pomieszczenia.”.
Jakie są inne metody osuszania od kondensacji?
Osuszanie kondensacyjne to jedna z metod walki z wilgocią w naszych domach czy mieszkaniach. Nie jest to jednak jedyny sposób, na który warto zwrócić uwagę. W przypadku różnych rodzajów wilgoci możemy wyróżnić kilka innych metod, które są równie skuteczne w ich usuwaniu. W większości przypadków wymagają one jednak specjalistycznej wiedzy oraz profesjonalnych urządzeń, aby przeprowadzone prace były wykonane w sposób skuteczny.
- Nagrzewanie
- Absorpcja
- Mikrofale
- Iniekcja
- Termoiniekcja
- Iniekcja krystaliczna
Są to najbardziej popularne metody osuszania, które obecnie są stosowane przez fachowców. Można je podzielić na dwie kategorie: inwazyjne i nieinwazyjne, w zależności od sposobu ich wykorzystania. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego wybierając najlepszą dla naszego zlecenia metodę, należy w pierwszej kolejności przedstawić jak najwięcej szczegółów zespołowi, któremu zamierzamy powierzyć prace osuszania. Najlepiej zaprosić ich na miejsce, aby sami mogli obejrzeć wilgoć i dokonać pomiarów, co pozwoli na odpowiednie doradzenie najlepszego rozwiązania.