Grzyb i pleśń na ścianach to bardzo poważny problem, ponieważ stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Dodatkowo, wpływa na estetykę wnętrz, w których przebywamy.
Dziś podpowiadamy, co należy zrobić, by pozbyć się szpecących wykwitów ze ścian.
Walkę z grzybami należy podzielić na kilka etapów:
- określenie przyczyn wilgoci (np.: zalanie, podsiąkanie kapilarne, zła wentylacja),
- likwidacja przyczyny wilgoci,
- osuszanie miejsca porażonego grzybem,
- likwidacja grzybni,
- zabezpieczenie powierzchni przed ponownym pojawieniem się grzyba.
Określenie przyczyny powstania grzyba na ścianie
Pierwszym krokiem w walce z grzybem jest znalezienie przyczyny jego powstawania. Najczęściej są one łatwe do określenia, ponieważ mają związek z awariami, takimi jak: zalanie, na skutek powodzi, awarii instalacji i urządzeń domowych czy usterek budowlanych. Działając opieszale lub lekceważąc istniejące usterki, diametralnie wzrasta prawdopodobieństwo, że grzyb lub pleśń pojawią się w naszym domu.
Zdarza się jednak, że wilgoć pojawia się w domu, pomimo że żadne z wymienionych przypadków nie miały miejsca. Wówczas możemy mieć do czynienia z wilgocią kapilarną (podsiąkanie wilgoci od gruntu) lub wilgocią kondensacyjną, powstającą w wyniku źle działającej wentylacji. Kolejnym powodem zagrzybienia mogą być tzw. mostki termiczne, które powstają w narożach pomieszczeń przy ścianach szczytowych budynku.
Likwidacja przyczyny zawilgocenia
W przypadku zalania na skutek awarii instalacji czy sieci wodno-kanalizacyjnej, usunięcie przyczyny jest stosunkowo łatwe i szybkie. Podobnie jest w przypadku wilgoci kondensacyjnej. Z doświadczenia wiemy, że trudniej bywa w przypadku zalania powodziowego lub spowodowanego usterkami budowlanymi. Jednak bez względu na przyczynę, trzeba jak najszybciej doprowadzić do likwidacji problemu.
Osuszanie zalanych pomieszczeń
Po usunięciu przyczyn wilgoci należy przystąpić do osuszania, by obniżyć poziom wilgoci w domu lub mieszkaniu. Poza zapewnieniem dobrej wentylacji, warto zastosować profesjonalne pochłaniacze wilgoci lub osuszacze powietrza, które pomogą w szybszym pozbyciu się problemu. Najlepiej w takim przypadku skorzystać z usług firm zajmujących się usuwaniem skutków zalania.
Likwidacja grzybni
Ten etap prac warto rozpocząć od ustalenia rodzaju grzyba, z jakim mamy do czynienia. Da się to zrobić za pomocą badań mykologicznych. Trzeba pobrać odcisk z zainfekowanej powierzchni, a następnie wyhodować na pożywce kolonię grzybów i ustalenie rodzaju oraz z jaką częstotliwością w danym pomieszczeniu występują ich zarodniki. Wyniki badań wskażą, jakie działania należy podjąć w dalszych etapach.
W przypadku, kiedy grzybnia wniknęła już głębiej w strukturę tynku, najczęściej trzeba go skuć. Następnie odsłonięte podłoże trzeba wyczyścić i osuszyć. Po wyschnięciu można położyć nowy tynk i pomalować powierzchnię.
Ważne! Należy pamiętać, że środki grzybobójcze są bardzo szkodliwe dla zdrowia i trzeba zabezpieczyć się podczas ich stosowania. Odgrzybianie trzeba wykonywać w odzieży ochronnej, w rękawicach i okularach. Dlatego najlepiej zadanie to powierzyć w ręce profesjonalistów.
Doskonałym dopełnieniem procesu usuwania zagrzybienia jest ozonowanie. Ta nieinwazyjna metoda, jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, dlatego można ją przeprowadzić w dowolnym pomieszczeniu. Ozon docierając, do wszystkich zakamarków, skutecznie usuwa grzyby i ich zarodniki, a także odkaża zainfekowana powierzchnię. Proces wymaga jednak systematycznych powtórzeń, gdyż jego efekty utrzymują się od 4 do 6 tygodni.
Zabezpieczenie przed ponownym wystąpieniem grzyba
Aby uniknąć problemu z grzybem w przyszłości, należy dbać o odpowiednią wymianę powietrza w mieszkania. Można także stosować, pochłaniacze wilgoci. Mogą one być dobrym zabezpieczeniem przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci, szczególnie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak: łazienka, kuchnia, piwnica czy garaż. Ale doraźnie można je stosować również w pokojach. Unikniemy w ten sposób parowania okien, „pocenia się” ścian i przykrych zapachów stęchlizny.