Niestety, wciąż nie ma w stu procentach skutecznej metody, która zabezpieczy nasze domy lub mieszkania przed zdarzeniami losowymi takimi zalanie. Są to przypadkowe i niezależne od naszej woli wydarzenia, powodujące określone skutki, m.in. zniszczenia i starty materialne. Dlatego też, żeby zabezpieczyć się przed kosztownymi konsekwencjami, zwykle decydujemy się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, z której w przypadku zalania, zostaną wypłacone środki na pokrycie kosztów związanych z usunięciem szkód lub przeprowadzenia niezbędnych napraw.
Zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego
Przyznanie odszkodowania uzależnione jest od przeprowadzenia procedury likwidacyjnej, która ustala m.in. zasadność naszego wniosku, rozmiar szkody oraz wysokość należnego świadczenia. Zgłoszenie szkody powinno nastąpić niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia. Możemy to zrobić osobiście, telefonicznie lub przez Internet. Od momentu zgłoszenia, rozpoczyna się procedura prowadząca do wyjaśnienia przyczyny, oszacowania strat i wypłaty odszkodowania. W przeciągu 7 dni, na miejscu zdarzenia, powinien pojawić się rzeczoznawca zakładu ubezpieczeń, w celu przeprowadzenia oględzin. W trakcie spotkania sporządzi protokół i zapozna się ze zgromadzoną dokumentacją, dlatego warto wcześniej przygotować wszelkie rachunki, faktury lub inne dokumenty potwierdzające wartość poniesionych strat. Należy pamiętać, że im większą ilość dokumentów zgromadzimy i przedstawimy rzeczoznawcy, tym większe szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 30 dni od zdarzenia powinno zakończyć procedurę odszkodowawczą i wypłacić świadczenie.
Usuwanie szkód
Osuszanie po zalaniu, często wymaga dużych nakładów finansowych, fachowej wiedzy i profesjonalnego sprzętu. Jest to proces czasochłonny i nie rzadko przysparza wielu problemów. Zatem, jak sprawnie zlikwidować szkody? Zostawić to profesjonalistom, którzy zajmują się bezgotówkową likwidacją szkód majątkowych. Polega to, na zatrudnieniu firmy, takiej jak Kubatura-Lab, która zajmie się procesem jak najszybszego przywrócenia domu lub mieszkania do stanu sprzed wystąpienia zdarzenia losowego bez pobierania opłaty. Dopiero po usunięciu wszystkich strat, firma będzie rozliczać się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Metody osuszania
Po zalaniu często dochodzi do rozległego i głębokiego zawilgocenia domowych murów dlatego, żeby uniknąć rozwoju wilgoci lub grzyba, trzeba przystąpić do osuszania. W tym celu stosuje się różnego rodzaju osuszacze przemysłowe. Wybór metody, zawsze jest dopasowany do stopnia zawilgocenia, warunków panujących w pomieszczeniach oraz indywidualnych potrzeb poszkodowanego. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, ferujemy kompleksową usługę osuszania poniższymi metodami:
Osuszanie kondensacyjne – polega na wykraplaniu się wody z powietrza, dzięki schładzaniu jej do tzw. punktu rosy. Osuszacz zasysając wilgotne powietrze, doprowadza do wytrącenia wody, która magazynuje się w specjalnym zbiorniku. Następnie suche i ogrzane powietrze wraca do pomieszczenia
Osuszanie podczerwienią – polega na osuszaniu zalanej powierzchni, poprzez ogrzewanie jej promieniowaniem podczerwonym. Metodę tę głównie wykorzystuje się do osuszania trudno dostępnych miejsc. Co więcej, przynosi bardzo dobre efekty przy niskim zużyciu energii.
Osuszanie adsorpcyjne – jest to metoda najbardziej uniwersalna, ponieważ można ją wykorzystywać w dowolnych warunkach temperaturowych. Polega na zasysaniu zawilgoconego powietrza do wentylatora, które przechodząc przez ośrodek higroskopijny, jest osuszane w ok. trzydziestu procentach i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Reszta powietrza ulega intensywnemu podgrzaniu, w celu odparowania wody z rotora.
Bezwzględnie należy pamiętać, że skutków zalania nie można bagatelizować, gdyż mogą prowadzić do rozwoju szkodliwych dla ludzkiego zdrowia drobnoustrojów, takich jak pleśń czy grzyb, których usunięcie jest dużo trudniejsze i będzie generować dodatkowe koszty. O wystąpieniu zdarzenia takiego jak zalanie, trzeba niezwłocznie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, a następnie przystąpić do osuszania. Takie działanie pozwoli zminimalizować straty i szybko przywrócić dom lub mieszkanie do stanu użyteczności. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu – przeprowadzimy ekspertyzę i dobierzemy najlepszą metodę osuszania.