Papier to materiał zdecydowanie najbardziej podatny na destrukcyjne działanie wody oraz wilgoci. Dlatego, jeśli nie przystąpimy do osuszania wyrobów z papieru od razu po zalaniu, szansa na uratowanie dokumentów, książek czy opakowań kartonowych maleje z każdą godziną. Co więcej, papier w błyskawicznym tempie staje się siedliskiem groźnych dla zdrowia pleśni oraz grzybów. Ponadto, pod wpływem wody odkształca się, pęcznieje oraz traci kolory.
Jeśli doszło do zamoczenia wyrobów papierowych, jedynym ratunkiem dla nich, jest osuszanie, które należy rozpocząć jak najszybciej. Krytyczna granica czasowa pozwalająca ocalić książki lub dokumenty to 48 godzin od momentu zawilgocenia.
Doraźny ratunek dla zalanych dokumentów
Dla tych z Państwa, którzy z różnych przyczyn nie mogą zlecić osuszania zawilgoconych dokumentów lub księgozbiorów w określonym powyżej czasie, sposobem na zatrzymanie degradacji papieru jest jego zamrożenie. W ten sposób zatrzymany zostanie proces rozwoju pleśni oraz grzybów, a także postępujący rozkład celulozy.
Osuszanie dokumentacji – o jakich materiałach mowa?
Wśród domowych materiałów z papieru, które da się osuszyć po zalaniu, znajdziemy:
- akta
- rachunki i faktury
- dokumenty
- książki i atlasy
- rękopisy
- mapy
- prasę drukowaną
Oprócz tego, osuszyć można także niektóre elektroniczne nośniki pamięci: karty pamięci, dyski komputerowe, pendrive, a także obrazy, malowane zarówno na płótnie, jak i papierze oraz filmy, klisze i negatywy.
Osuszanie dokumentów – na czym polega?
Osuszanie dokumentów przeprowadza się za pomocą profesjonalnych osuszaczy. Metodą, która najlepiej sprawdza się w takich przypadkach, jest osuszanie kondensacyjne.
Jest to metoda najczęściej wykorzystywana zarówno do osuszania dokumentacji, jak i zawilgoconych murów. Polega ona na wykraplaniu wody ze schłodzonego powietrza. Następnie osuszone powietrze ulega podgrzaniu i zostaje wypuszczone z powrotem do pomieszczenia.
Kolejnym sposobem jest osuszanie próżniowe zamrożonych dokumentów, zwane inaczej liofilizacją. Jest to nowoczesna i niezwykle skuteczna komora, która pozwala na jednorazowe osuszenie nawet 25 ton zalanych dokumentów.
Uzupełnieniem dla usługi osuszania są metody ratowania dokumentacji: fumigacja, prasowanie, segregowanie i przepakowanie.
Dla kogo jest ta usługa?
Usługa osuszania dokumentacji skierowana jest do wszystkich klientów, którzy zmagają się ze skutkami wilgoci, bądź zalania. Wśród nich znajdziemy osoby prywatne, przedsiębiorców, wszelkiego rodzaju instytucje publiczne oraz urzędy.
Usługa osuszania obejmuje przywrócenie do stanu używalności zawilgoconych dokumentów, a także pomieszczenia, w którym są one magazynowane.
Jak wiadomo, część dokumentów jesteśmy zobligowani przechowywać przez określony czas, szczególnie w firmach. Niezastosowanie się do tych wymogów, może skutkować karami finansowymi lub innymi konsekwencjami. Istnieje także ryzyko utraty danych wrażliwych, niezbędnych dla dalszego funkcjonowania działalności.
Oferujemy Państwu profesjonalne usługi związane z usuwaniem skutków wilgoci oraz zalania. Dysponujemy odpowiednim sprzętem przeznaczonym do osuszania dokumentów oraz innych powierzchni lub materiałów, a także wiedzą i doświadczeniem. Zachęcamy do kontaktu – przyjedziemy, ocenimy skalę zniszczeń i dobierzemy najlepszą metodę osuszania.