Samodzielne wykrycie nieszczelności w instalacji wodnej bywa bardzo trudne. Dlatego też domownicy zwykle dowiadują się o wycieku dopiero wtedy, gdy jest on już na zaawansowanym etapie i widać wyraźne zacieki. Takie zdarzenie to spory kłopot dla mieszkańców i zagrożenie dla konstrukcji budynku, a usuniecie jego skutków oraz naprawa uszkodzonych elementów to spory wydatek, dlatego kluczowy jest tutaj czas reakcji. Zatem, w jaki sposób namierzyć przeciek i na co zwrócić szczególną uwagę?
Najczęstsze objawy wycieków z instalacji
Przeciek najłatwiej zlokalizować w przypadku instalacji wodnej ciśnieniowej. W takim przypadku niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:
- spadek ciśnienia wody w instalacji,
- podwyższone rachunki za wodę przy normalnym użytkowaniu,
- wilgotne ściany lub uszkodzenia powłok malarskich przy łączeniach z podłogą,
- zacieki na ścianach na niższych kondygnacjach budynku.
Rozpoznanie problemu to jednak dopiero początek, kolejnym krokiem jest zlokalizowanie miejsca wycieku. Aby tego dokonać, trzeba użyć zaawansowanego sprzętu, który pozwala precyzyjnie ustalić miejsce, w którym doszło do rozszczelnienia. Samodzielne działanie w tym przypadku może okazać się mało skuteczne, dlatego tym celu warto wezwać fachowców, którzy dysponują takimi urządzeniami, jak kamery termowizyjne, inspekcyjne, gaz znacznikowy czy geofon.
Najczęstsze przyczyny wycieków
Wśród najczęściej występujących przyczyn przecieków wodnych, wymienia się:
- nieszczelność lub pęknięcie rury bądź uszczelki,
- uszkodzenie złącza,
- błędnie zamontowaną, lub przestarzałą instalację.
Instalacja wodna w ścianie
Instalacja wodna oraz grzewcza montowana w ścianach to standard w budownictwie. W taki sposób rury są ukrywane, aby poprawić estetykę i funkcjonalność pomieszczeń. Niestety, w instalacji mogą pojawić się różnego rodzaju uszkodzenia, m.in. na skutek wad w materiałach, lub ludzkiej ingerencji. W wyniku takich zdarzeń może dojść do rozszczelnienia i przecieku, którego konsekwencje widoczne są na ścianach i podłogach w postaci zawilgoceń. Kiedy ten problem pojawia się najczęściej?
Kiedy dochodzi do rozszczelnienia rury w ścianie?
Rozszczelnienie rury z powodu wady materiałowej zdarza się bardzo rzadko, jednak jeżeli już do tego dojdzie, to skutki są bardzo przykre i uciążliwe. Niestety kupując materiały, nie ma praktycznie żadnych możliwości sprawdzenia ich jakości, a o tym, jaka jest ich wytrzymałość, można dowiedzieć się dopiero po latach. Dużo częściej jednak do problemów z wyciekiem w instalacji wodnej dochodzi przez rozszczelnienie rur wywołane działaniem osób trzecich. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej, gdy rury są narażone na wstrząsy i wibracje, np. podczas montażu lub wymiany grzejników oraz rur, które wystają ze ścian. Do rozszczelnienia może dojść również w miejscu kolanka, czy rozgałęzienia, do którego najczęściej dochodzi, gdy prowadzimy działania, takie jak: odkręcanie śrubek i nakrętek czy wymiana termostatu. W wyniku tego typu ingerencji rura zostaje poruszona przez co, może pojawić się problem z przeciekiem, ponieważ uszczelki lub złączki mogą się obluzować i rozszczelnić. Warto więc pamiętać, że nawet przy takich pracach najlepiej zdać się na pomoc profesjonalisty, który ma specjalistyczne narzędzia, zmniejszające ryzyko późniejszych awarii.
Metody wykrywania awarii wodnej
Niezależnie od przyczyny, wyciek wody może przysporzyć licznych problemów i skutkować ogromnymi stratami finansowymi, dlatego bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości, jak najszybciej go znaleźć. Lokalizacja, czyli bezinwazyjne wykrywanie awarii wodnej na ogół niewidocznej, możliwa jest dzięki specjalistycznemu sprzętowi, który pozwala odszukać wysięk w dość krótkim czasie. Aby wykluczyć przeciek z instalacji, niezbędne jest przeprowadzenie prób ciśnieniowych. W przypadku spadku ciśnienia w instalacji CO lub CWU, proces lokalizacji rozpoczyna się zwykle od pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej, natomiast w przypadku wycieku wody zimnej, najczęściej za pomocą detektora gazu śladowego. Jednak jeśli próby nie wykazują spadku ciśnienia, trzeba rozważyć wyciek z kanalizacji, ale z uwagi na rozmiar i zabudowę tego systemu, wykonanie prób ciśnieniowych nie zawsze jest możliwe. Dlatego też skuteczną metodą będzie wtedy przeprowadzenie badań termowizyjnych. Natomiast, w przypadku występujących zawilgoceń na ścianach lub posadzkach, szybką i skuteczną metodą, będzie użycie miernika wilgotności.
- Metoda termowizyjna – kamera termowizyjna niezwykle szybko i skutecznie pokazuje wady budowlane i miejsca utraty ciepła. Niewątpliwymi zaletami takich pomiarów, jest pełna bezinwazyjność, wczesna diagnostyka i szybki wynik.
- Metoda z wykorzystaniem gazu śladowego – lokalizacja nieszczelności wodnych tą metodą, jest w pełni bezpieczna, szybka i niezawodna. Gaz wydostaje się pionowo przez szczeliny w uszkodzonej instalacji, przez powierzchnie utwardzone, a następnie jest wykrywany za pomocą miernika. Metoda pozwala bardzo dokładnie ustalić nawet niewielkie wycieki.
- Metoda z wykorzystaniem miernika wilgotności – umożliwia szybki pomiar bez żadnych uszkodzeń. Za pomocą wskaźnika, na podstawie neutralnej skali, ustalany jest wzrastający bądź malejący poziom wilgotności.
Warto jednak pamiętać, że profesjonalny sprzęt to nie wszystko. Istotną rolę w skutecznej lokalizacji przecieków, doborze urządzeń i metod, odgrywa także, doświadczenie fachowca, który z takimi sytuacjami mierzy się, na co dzień. Po przeprowadzeniu pomiarów i wykryciu przecieku powinien przedstawić protokół, który będzie podstawą do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia.