Zlokalizowanie awarii wodnej jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ nie łatwo jest wykryć wyciek wody w ścianie, podłodze, czy w instalacji bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak rozpoznać tego typu problem, a także nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego doszło do jego powstania. Jednak jest kilka objawów, które mogą wskazywać na jego obecność. Na co zatem należy zwrócić uwagę?
Jednym z pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o możliwości występowania nieprawidłowości w instalacji wodnej jest oczywiście spadek ciśnienia w kranach. Na problem może wskazywać również podwyższony rachunek za wodę, pomimo równomiernego zużycia wody wraz z upływem kolejnych miesięcy. Kolejnym objawem może być pojawienie się przecieku, który powoduje zawilgocenie ścian i posadzek. Jednak często samodzielne wykrycie takiej awarii jest niemożliwe, gdyż instalacja jest zwykle zabudowana, dlatego właśnie niezbędna jest pomoc specjalistów.
Wykrywanie awarii wodnej – jakie są najczęstsze przyczyny?
Istnieje kilka podstawowych przyczyn, które prowadzić mogą do uszkodzenia instalacji wodnej. Jedną z nich, jest pęknięcie rury. Awaria pojawić się może również w przypadku pęknięcia lub uszkodzenia uszczelki. Jeżeli obie te części w instalacji wodnej są nieszczelne lub doszło do ich uszkodzenia, to również może pojawić się niespodziewany wyciek, który prowadzić będzie do wielu szkód. Z wielu przyczyn może dojść do uszkodzenia złącza, a to również może przyczynić się do występowania awarii wodnej. Usterki w instalacji wodnej często pojawiają się przez to, że instalacja i jej elementy zostały nieprawidłowo zamontowane. To zdarza się bardzo często, zwłaszcza jeżeli takimi zadaniami zajmują się osoby niedoświadczone lub prace tego typu chcemy wykonać samodzielnie. Należy pamiętać, że do zamontowania instalacji wodnej również niezbędna jest pomoc fachowców. W nielicznych przypadkach do wycieku lub innych awarii instalacji wodnej dojść może przez przestrzelenie instalacji.
Wykrywanie awarii wodnej – metody
Wycieki wodne mogą przysporzyć wiele problemów. Mogą skutkować ogromnymi stratami finansowymi. To właśnie dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości jak najszybciej rozpocząć naprawę i zakończyć wyciek. Lokalizacja wycieku to bezinwazyjne wykrywanie awarii. Na ogół uszkodzenia w instalacji wodnej, które prowadzą do wycieku, nie są zauważalne. Jednak za pomocą specjalistycznego sprzętu możliwe jest wykrycie awarii w bardzo szybkim tempie. Do wykrycia usterki konieczne jest przeprowadzenie wielu działań, które mają za zadanie wykluczyć przeciek z instalacji. Jeżeli urządzenia sprawdzą, że ciśnienie jest niższe, to należy rozpocząć proces lokalizacji problemu. Ten proces zaczyna się zazwyczaj od sporządzenia pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej. Jest to skuteczna metoda pozwalająca na zebranie dokładnych pomiarów, a także zbadanie całego systemu, dzięki czemu lokalizacja problemu jest znacznie łatwiejsza.
Lokalizacja przecieków — jak to robią fachowcy
Jak już wspomnieliśmy wykrycie wycieku dla osób niedoświadczonych, jest niemal niemożliwe. Zwykle wydaje się nam, że możemy korzystać z wody w nieskończonych ilościach. Dopiero awaria uświadamia nas, że nie jesteśmy świadomi jej pochodzenia, a mimo to myjemy się, gotujemy i używamy wody do sprzątania. Jednak kiedy dojdzie do awarii, jest to dla nas zaskoczenie i powód do niepokoju, ponieważ wszystkie awarie instalacji wodnej narażają nas na ogromne straty. Konieczne jest więc natychmiastowe wykrycie awarii, a także szybkie opanowanie niekontrolowanego wycieku. Lokalizacja przecieków możliwa jest dzięki użyciu kamery termowizyjnej, gazu śladowego, a także mierników wilgoci.
Badania termowizyjne – do tego zadania wykorzystywana jest kamera termowizyjna, która pozwala na niezwykle szybkie i skuteczne zbadanie instalacji wodnej. Umożliwia ona znalezienie wad w budowie instalacji, a także zlokalizowanie miejsce, w których woda jest utracona. Jedną z największych zalet tego rodzaju badania, jest to, że jest ono w pełni bezinwazyjne, a jednocześnie pozwala na wykonanie dokładnych pomiarów. To doskonały sposób na wczesną diagnostykę – skorzystanie z badania termowizyjnego daje szybkie i rzetelne wyniki.
Wykrywanie awarii wodnej za pomocą gazu śladowego – jest to w pełni bezpieczna metoda, która pozwala na szybkie wykrycie i lokalizację nieszczelności w instalacji wodnej. To również zabieg, który daje szybkie efekty, a co więcej, okazuje się szczególnie niezawodny. Gaz podczas tego zadania wydobywa się pionowo przez szczeliny, które pojawiają się w uszkodzonej instalacji. Następnie przedostaje się przez powierzchnie utwardzone. Pod koniec, gaz wykrywany jest za pomocą specjalistycznego miernika. Jest to metoda, która pozwala na bardzo dokładne wykrycie nawet tych małych uszkodzeń w instalacji.
Wykrywanie awarii w instalacji wodnej za pomocą miernika wilgoci – to metoda, która umożliwia szybki i efektowny pomiar, a nie prowadzi ona do żadnych uszkodzeń. Przy wykorzystaniu wskaźnika, ustalany jest wzrastający lub opadając poziom wilgoci. Całość badania jest oceniana na podstawie neutralnej skali.
Dobór metody wymaga wiedzy, doświadczenia i jest uzależniony od warunków panujących w pomieszczeniu, a także od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.