Zakup mieszkania to bardzo ważna, ale i niezwykle trudna decyzja, która będzie miała ogromny wpływ na Twoje dalsze życie. Musisz rozważyć dwie możliwości zakupu – rynek pierwotny czy wtórny.
Lokal od dewelopera nie wymaga remontu i możesz go urządzić według własnych potrzeb oraz upodobań, jednak wiąże się to z większymi nakładami finansowymi. Z tego właśnie powodu, warto byś rozważył zakup mieszkania z rynku wtórnego. W licznych ofertach bez problemu znajdziesz atrakcyjne mieszkania w rozsądnej cenie, także w nowym budownictwie. Natomiast prace remontowe możesz rozłożyć na kilka etapów.
Zalety mieszkania z drugiej ręki
Większość nieruchomości z drugiej ręki to lokale, które zwykle wymagają remontu, jednak taki zakup ma swoje zalety, wśród których najważniejszy pozytyw, to możliwość negocjacji korzystnych warunków cenowych oraz szybka realizacja transakcji zakupu. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru optymalnej lokalizacji i otaczającej infrastruktury. Jeśli masz rodzinę i dzieci, bliskość sklepów, aptek, szkół i przedszkoli zapewne będzie miała dla Ciebie decydujące znaczenie, natomiast zaoszczędzone podczas zakupu mieszkania środki, będziesz mógł przeznaczyć na remont, który pozwoli dostosować nowe lokum do Waszych potrzeb.
Sprawdź, zanim kupisz!
Zakup mieszkania na rynku wtórnym ma także swoje minusy. Stare budownictwo niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Może się bowiem okazać, że wszelkie instalacje nie działają już tak jak potrzeba, a użyte w trakcie budowy materiały wykończeniowe nie spełniają współczesnych standardów. Naprawa lub całkowita wymiana najważniejszych instalacji, lub usuwanie szkodliwych dla zdrowia elementów konstrukcji budynku może kosztować fortunę, dlatego, żeby uniknąć problemów, przeprowadź kontrolę stanu technicznego mieszkania. Wyniki audytu odkryją przed Tobą wszystkie tajemnice dotyczące jakości kupowanej nieruchomości, a także pomogą oszacować koszt niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych. Tutaj powinieneś zdać się na pomoc specjalistów.
Pomoc fachowców na wagę złota
Niezależnie od wyników kontroli oraz zakresu planowanej przez Ciebie modernizacji pomieszczeń mieszkalnych, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędny jest profesjonalny projekt zmian i kosztorys, dlatego bardzo istotną kwestią jest wybór doświadczonej ekipy budowlanej, specjalizującej się w doradztwie i kompleksowych remontach. Jak znaleźć solidną firmę remontową? Najlepiej wybrać sprawdzonych fachowców, z polecenia znajomych lub rodziny, których efekty prac możesz osobiście zobaczyć, zapytać o koszty i terminowość. W końcu efekty prac są najlepszym dowodem umiejętności fachowców i wizytówką firmy!
Na jaki zakres usług możesz liczyć?
Zatrudnienie dobrych specjalistów ma realny wpływ na sprawne przeprowadzenie koniecznych napraw z zakresu prac murarskich, malarskich, tynkarskich, naprawy lub wymiany instalacji elektrycznej bądź wodno – kanalizacyjnej, ale to jeszcze nie wszystko, inne usterki w mieszkaniu także zostaną usunięte. Decydując się na zatrudnienie profesjonalistów, możesz także liczyć na pomoc w następujących pracach:
- usuwanie skutków zalań i pożarów
- instalacja drzwi i okien
- układanie paneli ściennych i podłogowych
- układanie terakoty, glazury, klinkieru i gresu
- podłączanie urządzeń AGD
- montaż wanien, kabin prysznicowych, sedesów i umywalek.
Przed podjęciem decyzji warto byś zapoznał się także z referencjami firmy i posiadanymi przez nią certyfikatami. Pamiętaj, że dobra ekipa remontowa pracuje solidnie, dokładnie oraz zgodnie z ustalonym planem i budżetem. Proponuje najlepsze rozwiązania i materiały, służy fachową poradą oraz stosuje się do uwag klienta. W sytuacji, gdy zaplanowane prace nie idą zgonie z założeniami, odpowiedzialni fachowcy powinni zgłaszać wszystko zleceniodawcy. Po zakończeniu prac mieszkanie powinno być uprzątnięte, aby użytkownicy mogli cieszyć się z efektów dobrze przeprowadzonego remontu.