Wełna mineralna to popularny materiał stosowany, jako izolacja zarówno termiczna, jak i akustyczna. Wielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ świetnie chroni przed hałasem, a także utratą ciepła i nadmiernym nagrzewaniem budynku. Można ją wykorzystać do ocieplania dachów oraz izolacji ścian i stropów.
Należy jednak pamiętać, że wełna mineralna bardzo źle znosi wilgoć, a jej suszenie bywa problematyczne, dlatego trzeba uważać.
Do zawilgocenia warstw izolacji może dojść na skutek różnych zdarzeń. Wśród najczęstszych powodów można wymienić nieszczelności pokrycia dachowego, jego uszkodzenia, nieprawidłowo położonej folii, braku wentylacji lub błędów w jej wykonaniu. Jednak niezależnie od przyczyny, skutek jest ten sam, a mianowicie wełna mineralna jest mokra.
A zatem, czy zawilgocona wełna nadal poprawnie odgrywa swoją rolę? Jak można ją wysuszyć? Spieszymy z odpowiedzią.
Zawilgocona wełna – czy nadal spełnia swoją funkcję?
Trzeba zaznaczyć jasno: wilgoć ma bardzo negatywny wpływ na wełnę mineralną. Długotrwały kontakt z wodą powoduje, że przestaje ona spełniać swoje funkcje lub pełni je błędnie, np. zamiast izolować, przewodzi ciepło. Nawet niewielka ilość wody może sprawić, że straci ona swoje właściwości izolacyjne. Co więcej, mokry materiał izolacyjny źle wpływa na elementy drewniane, znajdujące się w jego sąsiedztwie i może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku.
Dlatego też wybierając wełnę mineralną, warto decydować się produkty o zwiększonej hydrofobizacji, czyli zabezpieczone przed absorbowaniem wilgoci. Jakie miejsca są szczególnie narażone na długotrwały kontakt z wilgocią? Są to m.in.: strefa przyziemia, dach czy fasada budynku. Tam szczególnie powinno się stosować wełny mineralne hydrofobizowane nawet dwukrotnie.
Warto jednak wiedzieć, że po zamoknięciu wełna mineralna nie traci swoich właściwości na stałe. Trzeba tylko prawidłowo przeprowadzić suszenie.
Jak rozpoznać, że wełna jest mokra?
Przede wszystkim będzie to widoczne po rachunkach za ogrzewanie, które wzrosną przy takim samym zużyciu energii. Kolejnym symptomem jest zapach stęchlizny unoszący się w domowych pomieszczeniach oraz pojawiające się na ścianach i sufitach zacieki lub pleśń.
Jeśli zauważymy te objawy, to znak, że izolacja jest mokra i trzeba jak najszybciej rozpocząć osuszanie wełny.
Jak wysuszyć wełnę mineralną?
Suszenie wełny mineralnej jest trudne i zajmuje sporo czasu. Nie można jednak zostawić jej mokrej z nadzieją, że wyschnie sama. Może to doprowadzić do rozpoczęcia procesów gnilnych i postępującej degradacji pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku.
Tym samym, jak najszybciej należy zdemontować materiał, następnie starannie wysuszyć i dopiero ponowne założyć. To czasochłonny i pracochłonny sposób, ale jedyny skuteczny. Na szczęście istnieją także sposoby, które mogą ten proces przyspieszyć.
Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą firmy specjalizujące się profesjonalnym osuszaniem, takie jak nasza.
Dysponujemy sprzętem przystosowanym do usuwania skutków zalania w sposób nieinwazyjny. W przypadku osuszania wełny mineralnej najczęściej wykorzystujemy technikę polegającą na przeprowadzeniu przez materiał bardzo dużych ilości suchego powietrza, które stopniowo pochłaniając wilgoć, prowadzi do całkowitego osuszenia. W tym celu używamy specjalnego osuszacza oraz pompy wysokociśnieniowej.
Jeśli szukasz pomocy przy osuszaniu wełny mineralnej, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – osuszanie wełny. Chętnie odpowiemy na pytania i doradzimy skuteczne rozwiązania.