Wilgoć najczęściej przenika stare mury. Dzieje się tak na skutek budowania bez użycia powszechnie znanej dziś izolacji bitumicznej, a zawilgocenie jest zwykle wynikiem podsiąkania wód gruntowych. Jednak do tego typu zdarzeń dochodzi także w nowoczesnym budownictwie. Wśród głównych przyczyn można wymienić wady techniczne systemów odprowadzających wody opadowe, brak lub błędnie wykonaną hydroizolację, niewłaściwie zastosowaną zaprawę lub beton przy wznoszeniu budowli, zmianę poziomu wód gruntowych lub złą eksploatację pomieszczeń piwnicznych. Nasiąknięte wodą mury są doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni, które w szybkim tempie potrafią zniszczyć praktycznie wszystkie materiały budowlane. W efekcie pogarsza się mikroklimat w pomieszczeniu, a obecne w powietrzu zarodniki wywołują groźne dla ludzi choroby i alergie.
Problemu wilgoci nie można bagatelizować, trzeba działać szybko i radykalnie poprzez osuszanie. Jednak przed rozpoczęciem prac z nim związanych, należy znaleźć i usunąć przyczynę wilgoci. Nie jest to proste zadanie i wymaga sporo czasu, a co najważniejsze, jego wykonanie powinno się zlecić profesjonalistom.
Dlaczego dochodzi do zawilgocenia fundamentów?
Szukanie przyczyn wilgoci w fundamentach nie jest łatwym zadaniem. Nie dzieje się tak tylko ze względu na umiejscowienie w gruncie. Trzeba również pamiętać, że zawilgocenie ścian może postępować i pojawiać się na wyższych częściach budynku. Oznacza to, że zawilgocone ściany fundamentu, w szybki sposób mogą powodować wilgoć na ścianach parteru, przechodząc następnie na wyższe kondygnacje. Warto również zwrócić uwagę na porę roku oraz intensywność opadów. Kondycja fundamentu i stopień jego zawilgocenia może zmienić się diametralnie pod wpływem warunków atmosferycznych. Latem piwnica może być całkowicie sucha, a w trakcie wiosennych roztopów może być ona zalana wodą, przez co ściany staną się zawilgocone. To właśnie dlatego ocenę zawilgocenia i jego stopień należy zostawić doświadczonemu inżynierowi, który doskonale wie, jak znaleźć przyczynę, oraz która metoda osuszania sprawdzi się w danym przypadku najlepiej.
Przyczyny powstawania wilgoci w fundamentach
Przyczyn zawilgocenia fundamentów może być naprawdę wiele. Jedną z nich jest stan gruntu. Dotyczy to szczególnie terenów, na których jest wysoki poziom wód gruntowych. Wilgoć pojawia się tam wraz z okresowym podnoszeniem się ich poziomu, najczęściej na skutek działania czynników zewnętrznych, m.in. obfitych opadów deszczu lub roztopów śniegu. Wilgoć w fundamentach może pojawić się także przez nieprawidłowe odprowadzanie wody opadowej z dachu, np. w przypadku niedrożności studni chłonnych, a zawilgocenie fundamentów w tym przypadku najczęściej pojawia się w miejscach, gdzie teren jest zagrożony powodziami. Kolejną przyczyną pojawiania się wody w fundamentach może być nieszczelna instalacja wodno – kanalizacyjna oraz instalacja centralnego ogrzewania. I ostatnią częstą przyczyną zawilgocenia fundamentów jest skraplająca się woda na powierzchni murów piwnicy i parteru, co doprowadza do pojawienia się wilgoci w ścianach i fundamentach.
Jak widać, istnieje naprawdę wiele przyczyn zawilgocenia fundamentów, a osoba niedoświadczona, nie będzie w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. Warto więc w takiej sytuacji zdać się na profesjonalistów.
Metody osuszania fundamentów
Metod osuszania jest kilka, natomiast dobór odpowiedniej zawsze powinien być dopasowany do wymogów pomieszczenia, stopnia zawilgocenia i potrzeb zleceniodawcy. Wśród tych najbardziej znanych możemy wymienić:
- Osuszanie podczerwienią
- Osuszanie kondensacyjne
- Osuszanie adsorpcyjne
- Osuszanie nadciśnieniem
- Osuszanie podciśnieniem
Jednak dwie metody osuszania – kondensacyjne i adsorpcyjne cieszą się największą popularnością i skutecznością przy pracach z fundamentami.
Osuszacz kondensacyjny powoduje wykraplanie wody, dzięki schłodzeniu powietrza do tzw. punktu rosy. Wilgotne powietrze przechodzi przez wentylator, następnie zostaje schłodzone w parowniku, gdzie wykrapla się woda. Osuszone powietrze zostaje podgrzane i wypuszczone z powrotem do pomieszczenia.
Druga metoda, czyli osuszanie adsporpcyjne polega na obróbce dwóch rodzajów powietrza. Na początku wilgotne powietrze styka się ze specjalistycznym ośrodkiem higroskopijnym, który wchłania wodę i prowadzi do jej wytrącania się do zbiornika. Tym sposobem powietrze zostaje osuszone, podgrzane i może być wypuszczone z powrotem do pomieszczenia.
Osuszanie ścian fundamentów jest zadaniem trudnym i pracochłonnym, ale należy zająć się tym jak najszybciej. Wilgoć szybko może rozprzestrzenić się na powierzchnię całego budynku, a odpowiednio dobrana metoda pozwala osuszyć i zabezpieczyć budynek przed wilgocią bez względu na rodzaj konstrukcji na długie lata.