Pomiary wentylacji wchodzą w skład okresowych przeglądów budowlanych, o których pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Postanowiliśmy jednak napisać nieco więcej na ich temat. Dlaczego? Ponieważ, mają one ścisły związek z naszym bezpieczeństwem oraz zdrowiem, a także wpływają na ogólną kondycję i trwałość budynku. Dlatego, żeby mieć pewność, że wentylacja zainstalowana w naszych domach spełnia wszystkie obowiązkowe normy zgodne z projektem i obowiązującymi przepisami, takie jak poziom hałasu, ilość przepływu powietrza czy odprowadzanie wilgoci, należy dokonywać regularnych przeglądów całej instalacji.
Dlaczego przeglądy wentylacji są ważne
Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w każdym budynku. Dobrze zaprojektowana i wykonana, ma za zadanie doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do pomieszczeń, a także odprowadzić na zewnątrz nadmiar ciepła, wilgoci i nieprzyjemne zapachy. Żeby mieć pewność, że instalacja działa w pełni sprawnie, konieczne jest przeprowadzanie systematycznych kontroli okresowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przeglądy należy wykonywać przynajmniej raz w roku, za pośrednictwem osób lub firm, które posiadają wymagane do tego uprawnienia. Profesjonalny przegląd zagwarantuje, że wszystko będzie działać zgodnie z wymogami, a specjalista wykonujący kontrolę, posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie niezbędną do przeprowadzenia ewentualnych napraw.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Nawet niepozorne symptomy mogą być objawem nieprawidłowości w działaniu instalacji. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Kiedy trzeba wezwać fachowca? Podpowiadamy.
Jeżeli wentylacja pracuje głośniej niż zwykle lub jeśli różne zapachy przedostają się do innych pomieszczeń, mogą to być oznaki złej regulacji powietrza lub jej braku i należy wezwać specjalistów, którzy pomogą ustalić przyczynę. Kolejnym niepokojącym objawem są zaparowane okna w domowych pomieszczeniach. Najłatwiej zaobserwować to w kuchni lub łazience, ale nie tylko. Jeśli para utrzymuje się na szybach lub lusterku przez długi czas (po kąpieli lub przygotowaniu posiłku) pomimo uchylonego okna lub włączonego wyciągu, najprawdopodobniej wentylacja nie działa w pełni sprawnie i nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci z budynku.
W jakim celu przeprowadza się pomiary wentylacji?
Głównym celem przeprowadzania pomiarów wydajności instalacji jest uzyskanie pewności, że osiąga ona parametry uwzględnione w projekcie i że są one zgodne z polskimi normami. Oprócz wentylacji dotyczą one także klimatyzacji. Po przeprowadzonej kontroli wydawane są protokoły dotyczące pomiarów wydajności wentylacji oraz badania głośności. Podczas przeglądu technicznego, najczęściej wykonywane czynności to:
- czyszczenie urządzenia oraz przewodów,
- dezynfekcja i odgrzybianie,
- czyszczenie lub wymiana filtrów,
- kontrola pracy,
- sprawdzenie ciągu w kanałach,
- sprawdzenie ilości wymian powietrza.
Brak okresowej kontroli grozi zmniejszonym przepływem powietrza oraz jego gorszą jakością. W niewymienianych filtrach rozwijają się grzyby i roztocza, które mogą przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób i różnych reakcji alergicznych. Ponadto, nadmiar wilgotnego powietrza w domu, w krótkim czasie może przyczynić się do rozwoju wilgoci w pomieszczeniach. W dłuższej perspektywie może to skutkować postępującą degradacją murów i rozwojem grzyba na ścianach. Usunięcie tego problemu często wymaga dużych nakładów pracy, czasu i kosztownych napraw. Warto dbać o systematyczne przeglądy, gdyż ma to przełożenie na bardziej wydajną pracę wentylatorów, mniejsze zużycie energii elektrycznej, większy komfort osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach oraz przede wszystkim zdrowe powietrze i mury.
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania. Zapraszamy do kontaktu.