Budowa domu to olbrzymia inwestycja, która wymaga nieustannego zaangażowania i dużej staranności podczas wykonywaniu wszystkich, poszczególnych prac. Jednak najbardziej wymagającym i kosztownym etapem budowy są prace wykończeniowe. Trzeba więc kalkulować i wybierać rozwiązania dopasowane do budżetu i własnych preferencji.
Dziś skupimy się na właściwym przygotowaniu posadzki pod montaż podłogi drewnianej. Jest to bardzo ważny etap prac wykończeniowych, którego nie warto pomijać i bagatelizować. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.
Jeśli decydujemy się na montaż podłogi drewnianej, np. parkietu czy paneli podłogowych, nie możemy zapominać, że są to tzw. podłogi pływające, czyli swobodnie spoczywające na podłożu z zachowaniem odstępów dylatacyjnych – niezbędnych w przypadku wszystkich podłóg drewnianych i drewnopochodnych. Dlatego układanie ich wymaga dobrego zabezpieczenia przed zawilgoceniem od strony podłoża. W tym celu stosuje się folie izolacyjne lub paroizolacyjne, a dopiero na nie kładzie się podkład właściwy. Jednak nie daje to 100% zabezpieczenia podłogi w przypadku występowania zjawiska wilgoci budowlanej. Aby wykluczyć ryzyko pojawienia się jej przykrych skutków, takich jak odkształcenia lub pleśń, trzeba działać kompleksowo.
Od czego zacząć przygotowania
Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem parkietu lub paneli zarówno drewnianych, jak i laminowanych zawsze warto sprawdzić wilgotność podłoża, bowiem jeśli podkład nie będzie wystarczająco suchy, nawet najlepiej zamontowana podłoga może ulec uszkodzeniu i spotkamy się z problemem „wstających paneli” lub odkształconych, spuchniętych klepek. Naprawa tego typu defektów, często przysparza wielu kłopotów oraz przekracza wartość nowej podłogi, dlatego sprawdzenie wilgotności posadzki powinno być sprawą nadrzędną. W zależności od rodzaju podłoża, maksymalna wilgotność dla drewna powinna wynosić:
- około 2% w przypadku podłoża cementowego
- około 0,5% w przypadku podłoża anhydrytowego
- około 13 % w przypadku podłoża drewnianego
Jeśli w/w wartości pomiarów przekraczają dopuszczalną wilgotność, trzeba podjąć działania związane z osuszaniem, aby przyspieszyć schnięcie wylewki. Zwykle stosuje się w tym celu osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne wraz z wentylatorami podłogowymi. Do wyboru metody osuszania niezbędne jest przeprowadzenie pomiarów poziomu zawilgocenia. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, warto zlecić takie działania specjalistom, którzy działając krok po kroku, zgodnie z obowiązującymi przepisami i z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, przeprowadzą nas przez proces sprawnie i profesjonalnie. Dopiero po takich przygotowaniach, możemy układać podłogę i mieć pewność, że będzie nam służyć przez długi czas.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno usługi budowlane, jak i te związane z osuszaniem. Mamy niezbędny sprzęt i wiedzę, dlatego wiemy, jak skutecznie pozbyć się wilgoci budowlanej. Więcej znajdziesz w zakładce – osuszanie po posadzek.