Problem z grzybem w budynkach mieszkalnych to dość powszechne zjawisko. Pojawia się zarówno w starych, jak i w nowych domach, najczęściej w wyniku naszych zaniedbań, ale także na skutek błędów konstrukcyjnych, zdarzeń losowych takich jak powódź czy zalanie, lub wraz z upływającym czasem. Bardzo ważne jest, aby problemu z zagrzybieniem nie bagatelizować, ponieważ oprócz nieestetycznego wyglądu, jest on toksyczny i bardzo źle wpływa na nasze zdrowie. Zainfekowane miejsca trzeba niezwłocznie oczyścić, żeby uniknąć problemów zdrowotnych i nie dopuścić do dalszego rozwoju grzyba.
Najczęstsze przyczyny zagrzybienia
Najczęstszymi przyczynami zagrzybienia są: zła wentylacja lub jej całkowity brak, zbyt wysoka wilgotność i temperatura powietrza w domu, awaria instalacji wodnej lub zalanie (pęknięta rura, nieuważny sąsiad, nieszczelny dach). Z grzybem najczęściej jednak spotykamy się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica, który powstaje na sutek wytwarzanej przez nas pary wodnej podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie czy kąpiel.
W pozostałych pomieszczeniach dużym stopniu, do takiego stanu rzeczy przyczyniają się plastikowe okna, które są dużo szczelniejsze od drewnianych. Zgromadzona w pokojach para wodna, nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz i brakuje stałej cyrkulacji powietrza. Systematyczne wietrzenie domu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu rozwoju grzyba.
Kolejnym powodem mogą być różnego rodzaju zalania, wynikające z nieszczelności dachu lub systemu rynnowego, uszkodzonych lub wadliwych instalacji wodno – kanalizacyjnych, powodzi bądź podtopień czy przesiąkania wilgoci z ziemi na skutek złej izolacji.
Metody odgrzybiania
Skuteczne usuwanie zagrzybienia jest możliwe, jednak dopiero po ustaleniu i usunięciu przyczyny. Przed przystąpieniem do odgrzybiania, należy także ustalić, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ wykwity mogą być wywołane przez grzyba domowego lub pleśniowego, a do ich usunięcia stosuje się inne metody. W tym celu przeprowadza się badania mykologiczne. Polegają one na pozyskaniu odcisków mebli lub ścian, aby otrzymać materiał, z którego będzie możliwe wyhodowanie na pożywce kolonii grzybów i ustalenie, z jaką częstotliwością w danym pomieszczeniu występują zarodniki. Po otrzymaniu wyników uzyskamy informacje, jakie działania należy podjąć na dalszych etapach prac.
Aby usunąć grzyba, najczęściej stosuje się dwie metody:
- Ozonowanie – metoda ta, jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu, a jej największą zaletą jest brak konieczności skuwania tynku. Można ją przeprowadzać w każdym pomieszczeniu – cząsteczki ozonu docierają do wszystkich zakamarków, nawet tych trudno dostępnych. Ozon skutecznie usuwa zarodniki i grzyby, jednak proces wymaga systematycznych powtórzeń, gdyż efekty grzybobójcze utrzymują się od 4 do 6 tygodni.
- Odgrzybianie chemiczne – polega na punktowej eliminacji siedlisk grzybów pleśniowych, za pomocą chemicznych preparatów grzybobójczych. W zależności od skali zagrzybienia, produkty stosuje się na powierzchni tynku, lub jeśli problem sięga głęboko, należy skuć tynk na obszarze do 1 m wokół zainfekowanego miejsca i dopiero na surowy, oczyszczony mur nałożyć preparat.
Z uwagi na trudności w ustaleniu gatunku grzyba, doborze metod zwalczania i środków chemicznych, często wymagających zachowania szczególnych środków ostrożności podczas stosowania, proces zwalczania grzybów lepiej powierzyć specjalistom. Co więcej, część preparatów grzybobójczych jest zaliczona do bardzo szkodliwych i nie występuje w wolnej sprzedaży, natomiast środki ogólnodostępne, często okazują się nieskuteczne.