Problem hałasu jest dziś bardzo powszechny. Dźwięki o różnym natężeniu towarzyszą nam wszędzie, dlatego też z hałasem zmagamy się na co dzień, zarówno w środowisku naturalnym – pojazdy komunikacji drogowej, lotniczej, szynowej oraz urządzenia domowe, oraz komunalne, jak i w pracy – różnego rodzaju maszyny, urządzenia biurowe i narzędzia. Należy jednak pamiętać, że hałas wywołuje silne emocje oraz znacząco wpływa na nasze zdrowie. Udowodniono bowiem, że zmniejsza naszą koncentrację, powoduje rozdrażnienie, bóle głowy czy problemy ze słuchem, a nawet może prowadzić do utraty.
Gdzie zaleca się przeprowadzanie pomiarów i dlaczego
Badanie poziomu dźwięku jest szczególnie zalecane w zakładach pracy, gdzie hałas to często spotykane i negatywne zjawisko. Dzięki wykonaniu pomiarów można podjąć odpowiednie działania zabezpieczające pracowników, przed jego szkodliwym działaniem (zatyczki do uszu, zmniejszenie natężenia dźwięku wydobywającego się z urządzeń).
Pomiary są także zalecane w domach prywatnych, szczególnie tych, zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie ulic o dużym natężeniu ruchu, torowisk, lotnisk i firm produkcyjnych, w których wykorzystywane są maszyny. W przypadku przekroczonych norm można ubiegać się, o zadośćuczynienia finansowe lub zabezpieczenia, np. budowę specjalnych ekranów dźwiękoszczelnych.
Zaleca się także przeprowadzanie badań w budynkach użyteczności publicznej. Dobrym przykładem są puby czy restauracje zlokalizowane w blokach lub kamienicach zamieszkanych przez ludzi, szczególnie jeśli pojawiają się skargi. W przypadku dobiegającego z wnętrz uporczywego hałasu należy wykonać prace mające na celu wyciszenie pomieszczeń w lokalu.
Metody wykonywania pomiarów
Pomiary poziomu hałasu wykonuje się zgodnie z wytycznymi norm: PN – EN ISO 9612:2009 – „Akustyka – Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas – Metoda techniczna” oraz PN – N – 01307:1994 – „Dopuszczalny poziom hałasu w środowisku pracy – Wymagania dotyczące hałasu”. Przeprowadzenie pomiarów, jako czynnika szkodliwego w miejscu pracy, powinno się zlecić akredytowanemu laboratorium badawczemu, ponieważ poprawne przeprowadzenie pomiarów, ich analiza i ocena, umożliwiają dokonanie właściwej oceny ryzyka wystąpienia uszkodzeń słuchu oraz pomagają znaleźć skuteczne metody działań profilaktycznych.
Można wyróżnić dwie metody przeprowadzania pomiarów:
- Metoda bezpośrednia – polega na ciągłym pomiarze ekspozycji pracownika na hałas i odczycie wielkości bezpośrednio z mierników, np. dozymetru lub całkującego miernika poziomu dźwięku. Jest to prosta metoda, która nie wymaga wykonywania skomplikowanych obliczeń, z niskim stopniem ryzyka popełnienia błędów pomiarowych w przypadku hałasu nieustalonego. Wadą tej metody, jest czasochłonność, gdyż przeprowadzenie badania zajmuje całą zmianę roboczą, a nawet nieco więcej.
- Metoda pośrednia – polega na pomiarze hałasu w czasie krótszym niż czas ekspozycji pracownika oraz zastosowaniu odpowiednich zależności matematycznych do wyznaczenia wielkości opisujących natężenie dźwięku na stanowisko pracy. Problemem, w przypadku tej metody jest wyznaczenie poziomu ekspozycji na hałas odniesionej do 8 – godzinnego dobowego pomiaru czasu pracy (LEX, 8) lub tygodnia pracy (LEX, w) dla hałasu, który podczas zmiany roboczej, jest hałasem nieustalonym. Zaletą metody pośredniej jest skrócenie do minimum czasu niezbędnego do dokonania pomiarów, natomiast wadą, jest to, że w przypadku nierozpoznanego w pełni charakteru hałasu nieustalonego, można popełnić trudne do oszacowania błędy.
Oferujemy Państwu profesjonalne pomiary poziomu dźwięku. Jako doświadczona firma, posiadamy wymagany do tego celu sprzęt oraz wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów.
Mamy także świadomość, jak szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie ma hałas, dlatego w trakcie pomiarów dokładamy wszelkich starań, by określić skalę problemu i znaleźć jego rozwiązanie. Zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą na badanie decybeli i kontaktu.