Coraz częściej słyszymy o złej jakości powietrza. Naukowcy biją na alarm, ponieważ sytuacja z roku na rok się pogarsza. Smog, roztocza, grzyby, pleśnie, bakterie, wirusy – to tylko kilka szkodliwych czynników występujących w powietrzu, które codziennie wdychamy zarówno na ulicy, w pracy, szkole, jak i w naszych domach. Choć nie są widoczne, wywołują alergie, choroby układu oddechowego, np. astmę, a ich przykre skutki odczuwamy najmocniej w okresie jesiennym i zimowym, ponieważ mokre powietrze sprzyja powstawaniu wilgoci, rozwojowi pleśni i grzybów. Nasila się także problem smogu.
Dlatego też coraz częściej decydujemy się na różne metody oczyszczania powietrza. Oferta dostępnych na rynku urządzeń wspomagających oczyszczanie powietrza jest bardzo szeroka, a wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić:
- Oczyszczacze powietrza – to zazwyczaj urządzenia kompleksowe. Mają wbudowane specjalne filtry – węglowe, HEPA lub ULPA, które zatrzymują alergeny, drobnoustroje chorobotwórcze, pyłki, kurz i brzydkie zapachy. Modele bardziej nowoczesne, posiadają dodatkowo funkcję jonizacji powietrza, a także są wyposażone w lampę UV i wkład zapachowy.
- Klimatyzatory – pełnią przede wszystkim funkcję chłodzącą, jednak wiele dostępnych modeli jest wyposażona w dodatkowy filtr zatrzymujący pyłki, bakterie, zarodniki grzybów, dym tytoniowy oraz nieprzyjemne zapachy. Urządzenie tego typu zapewnia także odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
- Nawilżacze powietrza – ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza, szczególnie istotne w sezonie grzewczym. Odpowiednia wilgotność ułatwia oddychanie oraz uniemożliwia rozwój szkodliwych zarodników grzybów i pleśni. Często posiadają także funkcję jonizacji i aromaterapii.
- Jonizatory powietrza – oczyszczają powietrze z kurzu i roztoczy, ograniczają ilość bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń. Skutecznie wytrącają alergeny, roztocza, pyłki kwiatowe i roślinne.
Jednak żadne z przedstawionych urządzeń, nie ma funkcji dezynfekującej. Działają tylko powierzchownie, więc problem szybko powraca. Najskuteczniejszym rozwiązaniem, zapewniającym świeże i czyste powietrze w domu na długo jest ozonowanie.
Co to jest ozonowanie i na czym polega?
Ozonowanie to nieinwazyjna metoda dezynfekcji pomieszczeń, oczyszczania powietrza i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Jest w pełni bezpieczna dla ludzi, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych substancji chemicznych. Ozon to alotropowa odmiana tlenu o właściwościach aseptycznych złożona z cząsteczek o trójatomowej budowie. Wykorzystywany w tym procesie ma silne i szybkie działanie bakteriobójcze. Efektywnie odkaża pomieszczenia, niszcząc bakterie, wirusy i grzyby, tym samym skutecznie pozbywając się alergenów. Ozon likwiduje również roztocza i minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Świetnie sprawdza się także w usuwaniu brzydkich, uporczywych i trudnych do usunięcia zapachów, dlatego też znajduje zastosowanie w dezynfekcji zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i prywatnych domów. Sprawdza się wielu przypadkach, m.in.:
- w pomieszczeniach po pożarach;
- w szatniach sportowych;
- w restauracjach;
- w zakładach przetwórstwa spożywczego;
- w gabinetach lekarskich i karetkach pogotowia;
- w zatęchłych i wilgotnych piwnicach.
Aby uzyskać pożądany efekt i pozbyć się z pomieszczeń wszelkich zarazków oraz przykrych zapachów, ozonatora trzeba używać, przez co najmniej 60 minut i powtarzać czynność, co kilka miesięcy.
Przełom lata i jesieni to doskonały czas na przygotowanie domu lub mieszkania na zimę i okres grzewczy. Warto zadbać o dobrą jakość domowego powietrza, pozbywając się z niego wszystkich alergenów, zanim wyrządzą nieodwracalne skutki w naszym organizmie. Zdrowie nasze i naszych najbliższych powinno być priorytetem, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.