Po letnich, ciepłych miesiącach nadszedł czas ochłodzenia, wilgoci i częstszych opadów deszczu. Wraz ze zmianą aury, zmienia się także wilgotność powietrza w naszych domach, co może wpływać na atmosferę panującą w pomieszczeniach. Jeśli zbagatelizujemy ten stan, skutki mogą być naprawdę poważne. Zatem, co należy zrobić, kiedy w domu wzrasta wilgotność, a jakość powietrza zaczyna spadać?
Zazwyczaj nasze działania kończą się na tym, że uszczelniamy okna i podkręcamy ogrzewanie. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że takie postępowanie może przyczynić się jedynie do pogorszenia sytuacji. Działając w ten sposób, tworzymy z domu coś w rodzaju termosu, a więc
zwiększamy poziom wilgoci i stwarzamy idealne wręcz warunki do rozwoju toksycznych pleśni lub grzybów. Unoszące się w powietrzu zarodniki i strzępki nie tylko psują zapach powietrza, ale także wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia.
Gdy już dojdzie do zainfekowania murów przez grzyby lub pleśń, trzeba działać szybko i radykalnie. Jak więc poradzić sobie z problemem? Jak skutecznie zadbać o dobrą jakość powietrza w domu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jakie są przyczyny powstawania wilgoci powietrza w domu?
Najczęściej to właśnie my, mieszkańcy, swoim codziennym działaniem doprowadzamy do rozwoju wilgoci i pogorszenia jakości powietrza w naszych domach. Jak do tego dochodzi? Już wyjaśniamy!
Na początek, szczelne zamykanie okien – chcemy w ten sposób oszczędzać energię, a także dbać o klimat, jednak zwykle skutki są odwrotne. Trzeba pamiętać, że brak sprawnej wentylacji to najgorszy wróg domowych murów. Zamknięcie cyrkulacji powietrza stwarza niebezpieczeństwo rozwoju toksycznych drobnoustrojów i postępującej degradacji elementów konstrukcyjnych. To jednak nie wszystko. Wilgoć każdy z nas wytwarza samodzielnie! Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale czteroosobowa rodzina, to około 20 litrów wody, wytwarzanej w postaci pary wodnej. Nie myśli się o tym na co dzień, ale przecież każdego dnia kąpiemy się, gotujemy, a także zmywamy naczynia i suszymy ubrania. Ponadto, ciało człowieka produkuje wodę przez skórę. Jeżeli w domu nie ma prawidłowej cyrkulacji powietrza, całe ciepłe powietrze zatrzymuje się w pomieszczeniach, stykając się z zimnym, tworząc parę wodną. Kondensacja pary natomiast osiada na ścianach i wnika w ich strukturę, tworząc warunki, które sprzyjają powstawaniu pleśni i grzyba. Jakie są tego konsekwencje?
Zainfekowane powietrze przyczynia się do podrażnienia dróg oddechowych, dlatego jest tak bardzo niebezpieczna dla dzieci, seniorów i alergików. Jej skutki widać także na skórze oraz w układzie nerwowym. Warto więc zwracać uwagę na symptomy, które mogą świadczyć, że w domu lub mieszkaniu występuje pleśń lub grzyb. Jeżeli czujesz ogólne zmęczenie, masz niepokojące bóle żołądka i głowy, katar lub cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok to znak, że w domu może być problem. Może na to wskazywać również drętwienie kończyn, problemy z równowagą, łzawienie oczu, czy wysypka na skórze i przewlekła grzybica skóry. Na początku wiele osób może nie łączyć tych problemów zdrowotnych z domowym powietrzem, jednak jeżeli się one pojawiają, warto zwrócić na to uwagę i sprawdzić jego jakość. W tym celu wykonuje się tytułowe badania mykologiczne.
Czym są i w jakim celu wykonuje się badania mykologiczne?
Badania mykologiczne przeprowadza się w celu ustalenia, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia. Wykwity mogą być wywołane przez grzyba domowego lub pleśniowego. Jest to istotne, ponieważ do ich usuwania stosuje się inne metody. Polegają one na pozyskaniu odcisków mebli lub ścian. Otrzymany w ten sposób materiał, pozwala wyhodować na pożywce kolonię grzybów i ustalenie rodzaju oraz z jaką częstotliwością w danym pomieszczeniu występują ich zarodniki. Po otrzymaniu wyników mamy informacje, jakie działania należy podjąć w dalszych etapach.
Dostępne metody odgrzybiania
W celu eliminacji grzyba z domu najczęściej stosuje się dwie metody:
- Ozonowanie – jest to metoda nieinwazyjna i bezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego można ją przeprowadzić w dowolnym pomieszczeniu. Ozon docierając, do wszystkich zakamarków, skutecznie usuwa pleśń oraz grzyby i ich zarodniki, jednak proces wymaga systematycznych powtórzeń. Efekty ozonowania utrzymują się od 4 do 6 tygodni.
- Odgrzybianie chemiczne – polega na punktowej eliminacji siedlisk grzybów pleśniowych, za pomocą chemicznych preparatów grzybobójczych. W zależności od skali zagrzybienia, produkty stosuje się na powierzchni tynku lub, jeśli problem sięga głęboko, należy skuć tynk na obszarze do 1 m wokół zainfekowanego miejsca i dopiero na surowy, oczyszczony mur nałożyć preparat.
Z uwagi na trudności w ustaleniu gatunku grzyba, doborze metod zwalczania i środków chemicznych, często wymagających zachowania szczególnych środków ostrożności podczas stosowania, proces zwalczania grzybów lepiej powierzyć specjalistom. Dodatkowo, część preparatów grzybobójczych jest zaliczona do bardzo szkodliwych i nie występuje w wolnej sprzedaży, natomiast środki ogólnie dostępne, często okazują się nieskuteczne.
Zapraszamy do współpracy. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na podstronie odgrzybianie.
W jaki sposób łatwo i skutecznie zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?
Po pierwsze wietrzenie, to jedna z najskuteczniejszych metod. Warto pamiętać, by wszystkie pomieszczenia wietrzyć co najmniej trzy razy dziennie. Najlepiej robić to rano, po południu i wieczorem. Wystarczy na około 10 minut otworzyć okno, by w łatwy sposób odprowadzić wilgoć z domu. Warto również zadbać o mikrowentylację. To nic innego, jak uchylanie klamek w drzwiach i oknach, by do pomieszczeń stale dopływało świeże powietrze. Zadbać należy również o sprawną wentylację. To właśnie dzięki niej pozbywamy się nadmiaru pary wodnej.