Pochodzenie wilgoci, to należy sprawdzić na samym początku prac osuszania. Woda często przesiąka w strukturę murów, niezależnie od tego, czy jest on zrobiony z cegły, pustaków, czy też kamienia. Warto pamiętać, że woda z łatwością może przemieszczać się w górę po ścianie, a jest to możliwe w wyniku działania kapilarnego. Problem z wilgocią jest naprawdę uciążliwy, ponieważ przyczynić się może do wielu zniszczeń w budynku i nie ma tu znaczenia, czy jest to nowe budownictwo, czy stary budynek. Warto więc przekonać się, jakie są najlepsze metody na osuszanie po zalaniach, które są skuteczne i pozwalają na szybką pracę.
Jakie są oznaki wilgotności murów?
Typowe oznaki, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi widoczne zawilgocenie podłogi i ścian. Na tych miejscach może pojawić się żółta lub brązowa linia, która świadczy o tym, że w murze pojawia się wilgoć. Linia ta najczęściej pojawia się w dolnej części ściany, a powyżej listwy podłogowej. Może również pojawić się problem z wilgotną lub nawet gnijącą listwą podłogową. Pojawić się mogą również białe i puszyste osady na tynku- są to tak zwane sole, które przyczyniają się do wypłukiwania wilgoci z cegieł na całą powierzchnię elewacji. Na zawilgoconym murze pojawić się mogą również ciemne plamy pleśni.
Jak wilgoć przedostaje się do ścian?
Problemy z wilgocią murów i jej przejściem na ściany i podłogi w budynku są zazwyczaj spowodowane przez wadliwą lub też starą izolację poziomą. Ten problem pojawić się może również przez niewłaściwe wykonanie hydroizolacji. Izolacja pozioma jest wodoodporną warstwą na ścianie, która ma około 15 centymetrów. Jest to specjalna warstwa, która ma za zadanie izolować ścianę od wody, która pochodzi z gruntu. Dzięki temu wilgoć nie może przedostać się do muru i wniknąć w niego. Niestety istnieją również inne przyczyny wilgocenia murów, a przy tym nie zawsze winna musi być błąd w izolacji.
Jaką metodą osuszać mury?
Najtańszą, a zarazem najszybszą metodą na zwalczanie wilgoci, która zbiera się w murach, jest wybranie elektrosmazy. Jest to zabieg, który wykonany jest za pomocą urządzenia przyspieszającego osuszanie ścian i fundamentów. To urządzenie instalowane jest zazwyczaj na stałe. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli chcemy uzyskać zadowalające efekty, to konieczne jest sięgnięcie po to urządzenie, które powinno być zamontowane w eksploatacji budynku. Konieczne jest również, by był to obszar poniżej zawilgocenia. Jeżeli jednak chcemy osuszyć cały budynek, to urządzenie tego typu powinno być umieszczone w centralnym miejscu, w razie potrzeby, tego rodzaju urządzenia mogą zostać zawieszone na ścianie.
Preparaty na osuszanie
Jedną z metod jest również wykorzystanie specjalistycznych środków, które mają za zadanie ułatwić usuwanie wilgoci, a także walkę z pleśnią. Trzeba jednak wiedzieć, jaki środek najlepiej wybrać do tego zadania, a dla osób, które nie mają większego doświadczenia może okazać się to niezwykle trudne. Na rynku pojawia się naprawdę wiele różnego rodzaju środków do osuszania, a ich działanie nie zawsze jest wystarczająco skuteczne. Poza tym należy pamiętać, że pomagają się one pozbyć wilgoci jedynie na chwilę. W wielu przypadkach po ich zastosowaniu problem ponownie się pojawia, więc można pokusić się o stwierdzenie, że nie są one skuteczne i nie przynoszą długotrwałych rezultatów.
Poproś o pomoc specjalistę
Doskonałym sposobem na walkę z wilgocią w murach, jest skorzystanie z usług firm, które się tym zajmują. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak głęboko może znajdować się źródło problemu, a jego zlokalizowanie jest w tym przypadku najważniejsze. Tak więc lepiej poprosić o pomoc specjalistę, a dzięki temu będziesz mieć pewność, że problem zostanie sprawnie i skutecznie rozwiązany. Nie można również zapominać, że w takich firmach bardzo często do użytku są specjalistyczne maszyny, które z powodzeniem usuwają wilgoć i zapobiegają jej nawracaniu. Poza tym specjaliści znacznie lepiej wiedzą, jaką metodę dobrać by osuszanie murów przyniosło szybkie efekty.