Wilgoć w piwnicy to dość powszechne zjawisko, które dotyka głównie mieszkańców starych budynków, choć nie jest to reguła. Najczęściej dzieje się tak na skutek błędów popełnionych w trakcie budowy, a zawilgocenie jest wynikiem podsiąkania wód gruntowych. Jednak wśród przyczyn wilgoci można wymienić także: wady techniczne systemów odprowadzających wody opadowe, błędnie wykonaną hydroizolację lub złą eksploatację pomieszczeń piwnicznych.
Nasiąknięte wodą mury sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, które w szybkim tempie prowadzą do degradacji materiałów budowlanych, a także pogarszają mikroklimat w pomieszczeniu. W powietrzu pojawiają się zarodniki, które wywołują groźne dla ludzi choroby i alergie.
A zatem, jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy?
Najczęściej popełniane błędy
Najczęstszym błędem popełnianym podczas prób usuwania wilgoci z piwnicy, jest samodzielne osuszanie domowymi sposobami, które nie przynoszą zamierzonych rezultatów.
W przypadku osuszania tak trudnego pomieszczenia, jak piwnica, najlepiej korzystać z pomocy specjalistów. Bez wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi zwalczenie problemu jest praktycznie nierealne. I chociaż wybór środków chemicznych, stworzonych do uszczelnienia jest bardzo duży, zwykle nie warto samodzielnie ich stosować. Jedno jest pewne, problemu wilgoci nie można bagatelizować, trzeba działać szybko i radykalnie poprzez skuteczne osuszanie.
Metod osuszania jest kilka, natomiast dobór tej odpowiedniej zawsze powinien być dopasowany do wymogów pomieszczenia, jego stopnia zawilgocenia oraz indywidualnych potrzeb mieszkańców budynku. Do tego potrzebna jest wiedza, dlatego właśnie kluczową rolę w całym procesie odgrywa fachowa pomoc.
Od czego należy zacząć?
Warto znać zasady prawidłowego, a przede wszystkim skutecznego osuszania, ponieważ problem ten może pojawić się u każdego, zarówno w budynkach nowo wybudowanych, jak i tych starszych.
Wilgoć w piwnicy może pojawić się jednorazowo, ale może być także problemem długotrwałym, który z czasem będzie prowadził do zawilgocenia całego budynku.
Na początku prac należy określić przyczynę wilgoci. Tutaj rola fachowca może okazać się nieoceniona. Dlaczego? Oto przykłady! Jeżeli problem leży po stronie instalacji, przy pomocy specjalistycznych urządzeń, specjalista z dużą dokładnością będzie w stanie wykryć, gdzie doszło do nieszczelności. Jeżeli jednak problem pojawia się przez czynniki zewnętrzne, czyli na przykład warunki atmosferyczne, pomoże ustalić metodę, która pozwoli rozwiązać problem.
Wilgoć z wód gruntowych
Jeżeli do zawilgocenia ścian i podłóg w piwnicy dochodzi okresowo, prawdopodobnie problemem są wody gruntowe oraz wadliwa izolacja fundamentów. Trzeba to niezwłocznie sprawdzić i naprawić, ponieważ w przypadku izolacji piwnic, nie można dopuścić do żadnych błędów. Nawet najdrobniejsza nieszczelność może prowadzić do przecieków i nawracającego problemu z wilgocią.
Metody osuszania
Wśród dostępnych metod osuszania możemy wymienić:
- Osuszanie podczerwienią
- Osuszanie kondensacyjne
- Osuszanie adsorpcyjne
- Osuszanie nadciśnieniem
- Osuszanie podciśnieniem
Usuwanie z wilgoci zawsze odbywa się za pomocą profesjonalnych urządzeń. Są to przemysłowe osuszacze, które usuwają wilgoć ze ścian i powietrza, lub nagrzewnice, służące do intensywnego odparowywania wilgoci.
Właściwie dobrana metoda pozwali osuszyć i zabezpieczyć mury piwniczne budynku przed wilgocią bez względu na rodzaj konstrukcji.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest osuszanie kondensacyjne. Na ono czym polega?
Osuszanie kondensacyjne wykonywane jest za pomocą urządzenia, które zasadą swojego działania przypomina klimatyzatory. Wilgotne powietrze zostaje zassane do urządzenia, w którym zostaje silnie oziębione. To skutkuje wykraplaniem się wody z powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że wraz ze spadkiem temperatury, rośnie wilgotność względna powietrza, przy czym faktyczna zawartość pary wodnej się nie zmienia. Jeżeli chłodzenie będzie wystarczająco intensywne, dochodzi do przekroczenia tzw. punkt rosy i para się skrapla. Następnie powietrze oczyszczone z wilgoci zostaje z powrotem wprowadzone do pomieszczenia.
W urządzeniu znajduje się zbiornik na wykraplaną wodę, który należy regularnie opróżniać. Można również odprowadzać skroploną wodę do kanalizacji. Warto wiedzieć, że osuszanie piwnicy przy pomocy osuszacza przemysłowego jest znacznie szybsze i mniej energochłonne niż ogrzewanie i wietrzenie pomieszczenia.
Działania dodatkowe, które warto wykonać
Ozonowanie to działanie uzupełniające, które pozwala uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt. Jest to całkowicie bezpieczna metoda dezynfekcji powietrza, która w szybki i skuteczny sposób pozwala pozbyć się resztek roztoczy, grzybów, bakterii czy wirusów z pomieszczeń. Pomoże także w usunięciu przykrego zapachu towarzyszącego wilgoci. Charakterystyczna woń stęchlizny zniknie z piwnicy raz na zawsze.