Każde pokrycie dachowe ma pewne miejsca, które są szczególnie podatne na przecieki. Są to wszystkie załamania, łączenia połaci, a także błędnie wykonana obróbka blacharska, uszkodzona folia dachowa czy niedokładnie uszczelnione włazy. To również szczeliny wokół okien dachowych i komina.
Zwykle dowiadujemy się o nieszczelnościach, gdy woda kapie nam już na głowę, a skutki zaczynają być widoczne na ścianach lub sufitach w postaci zacieków, lub wykwitów pleśni. Efektem zaniedbań w pracach dekarskich lub uszkodzeń mechanicznych jest wilgoć, która bez podjęcia odpowiednich kroków, zainfekuje mury najwyższych kondygnacji budynku, przechodząc dalej ku dołowi. Dlatego, kiedy zauważymy problem, trzeba przystąpić jak najszybciej do działania, by zminimalizować straty i uchronić mury oraz elementy konstrukcji dachu przed dalszą degradacją.
Jednak, gdy już dojdzie do rozwoju wilgoci, jakie działania należy podjąć? Trzeba postępować według schematu, który przedstawiamy poniżej. Zapraszamy do lektury.
Krok pierwszy: lokalizacja nieszczelności
Poszukiwania nieszczelności najlepiej rozpocząć na strychu – trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie ma pleśni wokół komina, kratek wentylacyjnych, świetlików lub okien. Następnie, należy sprawdzić od środka wszystkie newralgiczne miejsca wspomniane powyżej, a dopiero na samym końcu zaleca się szukać usterki na dachu. Po zlokalizowaniu miejsca przecieku trzeba oczywiście jak najszybciej je naprawić.
Krok drugi: osuszanie
Proces osuszania można przeprowadzić za pomocą różnych metod, wszystko zależy od stopnia zawilgocenia – czy chodzi tylko o mury, czy też wilgoć rozwinęła się na elementach konstrukcyjnych lub materiałach termoizolacyjnych, oraz usytuowania pomieszczenia. Najprostszym sposobem jest otworzenie okien, jednak sprawdzi się on tylko w przypadku minimalnego, krótkotrwałego zawilgocenia i tylko w najcieplejszym okresie lata. W przypadku poważniejszych szkód niezbędna będzie pomoc specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i wiedzę z zakresu osuszania. Wśród najpopularniejszych metod z użyciem profesjonalnego sprzętu możemy wymienić:
- Osuszanie podczerwienią
- Osuszanie kondensacyjne
- Osuszanie adsorpcyjne
Wybrana metoda, zawsze powinna być skrupulatnie dobrana do kubatury pomieszczenia, skali zawilgocenia oraz potrzeb i oczekiwań klienta.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty: osuszanie dachu
Krok trzeci: ozonowanie
W zawilgoconych pomieszczeniach dopełnieniem procesu osuszania jest ozonowanie. Użycie ozonatora pozwala pozbyć się zapachu stęchlizny oraz zdezynfekować pomieszczenie, a tym samym pozbyć się z niego szkodliwych dla zdrowia pleśni, grzybów, bakterii i wirusów. Metoda jest w pełni bezpieczna i ekologiczna – nie wywołuje żadnych skutków ubocznych uciążliwych dla człowieka.
Podsumowując, aby uniknąć problemów z przeciekającym dachem, wilgocią i pleśnią, przynajmniej raz w roku należy zlecać przeglądy dekarskie, aby sprawdzić szczelność dachu i usunąć ewentualne drobne uszkodzenia. Pozwoli to zabezpieczyć się przed wystąpieniem poważnych i trudnych do usunięcia awarii lub dach będzie nadawał się do całkowitej wymiany, a zawilgocone pomieszczenia do trudnego i kosztownego remontu.