Technologie stosowane w branży budowlanej zmieniają się bardzo dynamicznie. Wdraża się coraz nowsze rozwiązania, materiały i techniki, co wpływa na bezpieczeństwo, komfort użytkowania, ale także, na tempo budowy. Z punktu widzenia inwestora są to korzystne zmiany – szybsze tempo wznoszenia pozwala zaoszczędzić spore kwoty oraz wprowadzić się do nowego domu, nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia prac. Nie można jednak zapominać o wadach ograniczania czasu budowy, które jak w każdej branży, również tutaj występują. Jedną z nich jest wilgoć początkowa.
Czym jest wilgoć budowlana?
Wilgoć początkowa powstaje w trakcie stawiania obmurowań stropów, posadzek oraz ścian, ale najwięcej wody zużywa się w trakcie prac wykończeniowych – tynkowania, kładzenia gładzi czy wylewek podłogowych. Tempo budowy nie uwzględnia czasu na samoczynne odparowanie nadmiaru wody. Dlatego, jeśli nie zadbamy o osuszanie po budowie, w krótkim czasie możemy mieć do czynienia z mokrymi ścianami, pleśnią lub grzybem, a ich usunięcie po całkowitym wykończeniu, będzie dużo trudniejsze i kosztowne.
Skąd bierze się wilgoć początkowa?
Choć mogłoby się wydawać, że nowo wybudowany dom nie będzie wymagał napraw, nie zawsze tak jest. Zaniedbania związane z eliminacją wilgoci budowlanej, będą pokutowały w przyszłości i generowały koszty. Niedosuszone ściany będą sprawiały problemy z późniejszą eksploatacją, np. podczas malowania oraz mogą prowadzić do rozwoju grzyba – groźnego dla zdrowia, a nawet życia.
Osuszanie domowymi metodami to zdecydowanie za mało, szczególnie w okresie poza letnim. Właśnie dlatego osuszanie ścian jest tak ważnym etapem prac, którego nie warto i nie powinno się pomijać.
Pewnie zastanawiacie się, skąd biorą się problemy z wilgocią w nowych murach?
Wynika to głównie ze wspomnianych wcześniej krótkich terminów realizacji prac budowlanych. Nie wszystkie materiały mają możliwość całkowicie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej warstwy. W ten sposób nieodparowana woda, zgromadzona w murach może powodować problemy z wilgocią w przyszłości.
Kolejnym powodem zawilgoconych ścian może być zastosowanie złej hydroizolacji podczas zalewania fundamentów. Wysoki poziom wód gruntowych oraz opady deszczu i śniegu mogą spowodować, iż woda będzie wnikać w źle zabezpieczone mury i skutkować zawilgoconymi ścianami najpierw w piwnicy, a następnie na wyższych kondygnacjach.
Ostatnim wskazaniem do przeprowadzenia osuszania po budowie jest pora roku, podczas której budynek był wznoszony. Jeśli budowie towarzyszyły częste i intensywne opady deszczu lub śniegu, warto zainwestować w osuszanie, by mieć pewność, że mury zdążyły całkowicie wyschnąć.
Osuszanie po budowie – metody
Do eliminacji wilgoci technologicznej wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje osuszaczy. Ich dobór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb, tak by zastosowana technologia przyniosła pożądane efekty.
- Technologia kondensacji – jest w pełni bezinwazyjna, gdyż nie wymaga ingerencji w żadne elementy konstrukcyjne budowli. Na skutek jej zastosowania, wilgoć zawarta w powietrzu, skrapla się do wentylatora, a osuszone, przefiltrowane i ogrzane powietrze, wydostaje się na zewnątrz.
- Technologia adsorpcji – polega na przepuszczaniu wilgotnego powietrza przez higroskopijny element umieszczony w rotorze. Tam powietrze zostaje intensywnie ogrzane i kierowane na zewnątrz, a adsorbowana woda usunięta.
Zastosowanie odpowiedniej technologii pozwala trwale i skutecznie pozbyć się problemu, jakim jest zjawisko wilgoci technologicznej. Użycie konkretnego osuszacza natomiast jest uzależnione od stopnia zawilgocenia oraz warunków temperaturowych, dlatego należny postawić na sprawdzoną i doświadczoną firmę.
Osuszanie po budowie – postaw na profesjonalistów!
Aby mieć pewność, że osuszanie murów zostało przeprowadzone profesjonalnie i skutecznie koniecznie trzeba skorzystać z pomocy specjalistycznych firm. Dlaczego? Ponieważ proces ten wymaga sporej wiedzy i fachowego sprzętu – nie wystarczy tylko ładna pogoda i długotrwałe wietrzenie, szczególnie w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, oferujemy usługi na najwyższym poziomie. Więcej informacji na temat usuwania wilgoci budowlanej znajdziesz na naszej stronie – osuszanie budynków.