Zalanie mieszkania lub domu to wypadek, który może przydarzyć się każdemu. Jest to jednak dość niebezpieczne, a osuszanie jest zazwyczaj długotrwałym procesem. Awaria wodociągowa lub kanalizacyjna, a także zapominalski znajomy, to wszystko może z łatwością doprowadzić do powodzi w domu i każdym mieszkaniu. Po takiej katastrofie nie ma co się jednak załamywać. Istnieje wiele sposobów na skuteczne i szybkie osuszanie mieszkań. Wiele osób decyduje się na samodzielne działanie, jednak w tym przypadku najlepiej zostawić to osobom, które są doświadczone i mają odpowiedni sprzęt. Przekonaj się, że osuszenie ścian po zalaniu przez sąsiada może być szybkie i proste.
Naturalne sposoby na osuszanie ścian
Wiele osób decyduje się na samodzielne działanie. Wydaje się, że możliwe jest osuszenie ścian poprzez intensywne wietrzenie. Jednak warto pamiętać, że ten naturalny sposób nie zawsze jest skuteczny, ponieważ nie sprawi, że cała wilgoć zostanie zlikwidowana. Często nawet odrobina wilgoci może zostać na ścianach, a przez to pojawić się może problem z grzybem i pleśnią, która ma nie tylko nieatrakcyjny wygląd i zapach, ale również jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Co więcej, tego rodzaju działanie sprawia, że osuszanie mieszkania zajmuje nawet kilka tygodni. Warto więc przekonać się, jakie sposoby są skuteczniejsze przy tego rodzaju problemach.
Osuszanie bezinwazyjne podczerwienią
Jeżeli masz problem z zalanym mieszkaniem, to najlepiej, jeżeli zdecydujesz się na pomoc profesjonalistów. Oni mają do tego specjalistyczne narzędzia, które pozwalają na dokładne i całkowite usunięcie wilgoci w bardzo szybkim tempie. Jednym ze sposobów na skuteczne usuwanie wilgoci po zalaniu, jest wykorzystanie promieniowania podczerwonego. Ta metoda polega na ogrzewaniu zalanej ściany, a dzięki temu dochodzi do jej sprawnego osuszania. To innowacyjna technologia, którą można wykorzystywać nie tylko do osuszania większych powierzchni, ale również miejsc trudno dostępnych. Jest to możliwe, ponieważ kształt urządzeń, które emitują promienie, jest przystosowany do takich zadań. Nie można również zapominać o tym, że wykorzystanie tej metody daje zadowalające efekty przy zużyciu niewielkiej ilości mocy.
Osuszanie kondensacyjne
Kolejny sposób na osuszenie mieszkania po zalaniu to metoda kondensacyjna. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod do usuwania wilgoci z domu i mieszkania. Polega ona na skrapianiu wody z powietrza, co jest możliwe przy schładzaniu go do temperatury, w którym woda zaczyna się skraplać. Osuszacz zaczyna zasysać powietrze, które jest wilgotne, a dzięki temu dochodzi do wytrącenia się wody, która zaczyna zbierać się w specjalnym pojemniku. Po tym zabiegu powietrze zostaje osuszone, a następnie może zostać uwolnione do pomieszczenia.
Osuszanie adsorpcyjne
Do osuszania pomieszczenia można również użyć metody adsorpcyjnej. Można ją wykonywać w różnorodnych warunkach temperaturowych. Metoda ta polega na wsysaniu powietrza do wentylatora. W tym urządzeniu dochodzi do osuszenia powietrza w trzydziestu procentach, a potem zostaje ono ponownie wypuszczone do obiegu. Pozostała część powietrza zostaje poddana silnemu podgrzaniu, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie całej wilgoci. Urządzenie to może pracować nieustannie, aż całe powietrze zostanie dokładnie osuszone.
Jaką metodę na osuszanie po zalaniu najlepiej wybrać?
To jaki sposób najlepiej wybrać zależy od tego, jaki jest stopień zalania, a także jak duże jest pomieszczenie. Najlepiej jest problem oddać w ręce osób, które są doświadczone i w pełni zdają sobie sprawę, jak pomóc. Warto więc zdecydować się na jedną z mechanicznych sposobów na osuszanie mieszkania, która przyczynia się do szybkiego usunięcia wilgoci.