Wilgoć w domu to bardzo poważny problem, który ma negatywny wpływ zarówno na kondycję murów, jak i naszego zdrowia. Problem nadmiernej wilgotności zwykle pojawia się w starym budownictwie, ale nie tylko. W nowych domach kłopot ten także występuje, najczęściej na skutek popełnionych błędów podczas budowy i wykańczania budynku. Wśród niech można wymienić złą wentylację, błędnie rozplanowane ogrzewanie, niewłaściwą hydroizolację fundamentów czy też zjawisko wilgoci początkowej. Prace związane z eliminacją zjawiska należy rozpocząć od zlokalizowania i usunięcia przyczyny, a następnie jak najszybciej przystąpić do osuszania.
Pierwsze symptomy problemów z nadmierną wilgocią
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problem nadmiernej wilgoci w ogóle nas dotyczy. Zauważamy go, dopiero gdy pojawią się pierwsze, widoczne oznaki. Poniżej przedstawiamy objawy wilgoci, które powinny zwrócić naszą uwagę:
- Kondensacja pary na szybach, lustrach i ścianach – dzieje się tak na skutek stykania się dużej wilgoci z zimną powierzchnią, np. lustra. Skraplająca się para przypomina gęstą mgłę, która osiada na chłodnych powierzchniach. Oznaką, która powinna nas zaniepokoić, są zaparowane powierzchnie występujące nie tylko w trakcie wykonywania prac domowych, takich jak gotowanie, kąpiel czy pranie, ale także bez działania czynników zewnętrznych.
- Unoszący się zapach stęchlizny – jednym ze skutków długotrwałej nadmiernej wilgoci w domu jest pleśń. Jednak zanim dojdzie do wystąpienia widocznych wykwitów na ścianach, jest ona obecna w powietrzu, które wdychamy. Pleśń powoduje nieprzyjemny, zatęchły zapach, który podrażnia nos, gardło i oczy, wywołując kaszel, kichanie lub łzawienie. Jeśli po wejściu do domu masz do czynienia z którymś z tych problemów, może to być znak, że masz problem w nadmierną wilgocią.
- Łuszcząca się farba na ścianach/odpadająca tapeta – stan ścian może nam wiele powiedzieć na temat wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli zauważymy, że przyklejona do nich tapeta zaczyna się marszczyć lub nawet odklejać, na farbie pojawiają się pęcherze lub wybroczyny, a na suficie występują wysolenia (plamy często mylone z pleśnią lub grzybem) to znak, że mamy do czynienia z dużym problemem z wilgocią i należy działać natychmiast.
Wpływ wilgoci na zdrowie
Unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów oraz pleśń działają bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Zainfekowane powietrze szczególnie dokucza alergikom i astmatykom, dlatego zdarza się, że sama obserwacja domowników wystarczy, by dostrzec problem nadmiernej wilgotności w domu. Jak reaguje ludzki organizm na skutki wilgoci? Przede wszystkim ciągłym zmęczeniem i niewyspaniem, a także dolegliwościami górnych dróg oddechowych: dusznościami, kaszlem, sapaniem, połączonymi z nawracającymi bólami głowy. Zdarzają się także problemy skórne w postaci wysypek lub egzemy.
Jak sprawdzić poziom wilgotności?
Urządzeniem wykorzystywanym do wykonywania pomiarów wilgotności jest higrometr, który pozwala uzyskać bardzo dokładny wynik. Za jego pomocą, można sprawdzić wiele zróżnicowanych parametrów związanych z wyznaczaniem wilgotności powietrza. Są to m.in. wilgotność względna, bezwzględna, właściwa czy temperatura punktu rosy. Oprócz tego współczesne higrometry elektroniczne mają dodatkowe funkcje, np. wyznaczanie temperatury powietrza, określanie najwyższej i najniższej osiągniętej temperatury lub wskazywanie najwyższego i najniższego stężenia pary wodnej w powietrzu.
Metody osuszania
Zawilgocone pomieszczenia należy jak najszybciej osuszyć, jednak wybór metody jest zależny od wielu czynników mi.in. stopnia zawilgocenia, rodzaju pomieszczenia czy potrzeb klienta. Wśród metod osuszania możemy wymienić trzy, które przynoszą zadowalające i trwałe rezultaty:
- Osuszanie podczerwienią – jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego. Wilgotną powierzchnię ogrzewa się nim, aż do momentu całkowitego osuszenia. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku miejsc trudno dostępnych z uwagi na kształt urządzenia emitującego promieniowanie. Ponadto, jest to rozwiązanie ekonomiczne, gdyż przynosi doskonałe efekty przy stosunkowo małym poborze mocy.
- Osuszanie kondensacyjne – jest to najbardziej powszechna i najczęściej stosowana metoda osuszania. Polega na wykraplaniu się wody z powietrza, poprzez schładzanie go do tzw. punktu rosy. Osuszacz zasysając powietrze, następnie dochodzi do wytrącenia wody, która magazynuje się w specjalnym zbiorniku. Na końcu powietrze zostaje podgrzane i wypuszczone z powrotem do pomieszczenia.
- Osuszanie adsorpcyjne – jest to doskonała metoda osuszania do mocno zawilgoconych pomieszczeń, gdyż nieustannie przebiegająca regeneracja rotora pozwala na długotrwałą i nieprzerwaną pracę osuszacza. Samo osuszanie natomiast polega na zasysaniu wilgotnego powietrza do wentylatora, które następnie przechodzi przez ośrodek higroskopijny, gdzie jest osuszane w 30 procentach i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Reszta powietrza ulega mocnemu podgrzaniu, by odparować wodę z powierzchni retora – podstawowego elementu osuszacza adsorpcyjnego.
Wybór metody osuszania należy zostawić specjalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz sprzęt. Jako doświadczona firma oferujemy Państwu kompleksowe osuszanie budynków wszystkimi, powyższymi metodami.