Problem wilgoci i grzyba w domach wraca do nas co roku w okresie jesienno – zimowym. Wraz ze zmieniającą się pogodą – częstszymi opadami deszczu, spadkiem temperatury i wzrostem wilgotności powietrza, zwiększa się liczba klientów zgłaszających się z tym kłopotem. I choć jest to częste zjawisko, można jemu skutecznie zaradzić. Jak tego dokonać? Spieszymy z wyjaśnieniami!
Zagrzybienie ścian – przyczyny
Grzyb jest najczęściej skutkiem ubocznym wilgoci. Ale skąd ta wilgoć pochodzi? Możliwości są dwie: z zewnątrz, czyli z różnego rodzaju przecieków, nieszczelności w instalacjach lub z gruntu, jeśli budynek nie ma poprawnie zaizolowanych fundamentów lub z wewnątrz: powstająca na skutek codziennych czynności – prania, gotowania, kąpieli. Jeśli system wentylacji nie działa sprawnie i nie odprowadza na zewnątrz nadmiaru wytworzonej przez nas wilgoci, rozwój grzyba jest nieunikniony.
Grzyb na ścianie – sami jesteśmy sobie winni!
Aby nie dopuścić do rozwoju grzyba, należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, a także utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza w domowych pomieszczeniach. Jeśli któryś z tych elementów zostanie zaniedbany, prędzej czy później problem grzyba się pojawi. A zatem, jakie parametry sprzyjają rozwojowi toksycznych wykwitów? Jeśli wilgotność powietrza przekracza 80% i utrzymuje się przez kilka dni, do tego temperatura w pomieszczeniach oscyluje w granicach 25 °C lub więcej, powstają wtedy warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Wystarczy rozwiesić w łazience pranie, włączyć ogrzewanie i zamknąć drzwi, lub gotować kilka dań jednocześnie przy zamkniętych oknach – jeśli wentylacja nie działa sprawnie, problem gotowy. Należy także pamiętać, że grzyb infekuje i doskonale rozwija się niemal na każdym rodzaju podłoża, a o problemie dowiadujemy się, dopiero gdy na powierzchni pojawiają się charakterystyczne wykwity, a w powietrzu wyczuwalny staje się nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Wilgoć i zagrzybienie – jak walczyć z problemem
Rozwiązywanie problemu należy rozpocząć od znalezienia przyczyny. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić wentylację – jej prawidłowe działanie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza. Jeśli wentylacja działa prawidłowo, przyczyny należy szukać w przeciekach. Trzeba więc zlokalizować nieszczelność i usunąć awarię. Dopiero gdy mamy pewność, że źródło wilgoci zostało zlikwidowane, można przystąpić do usuwania grzyba.
Jak pozbyć się grzyba?
Jeśli wykwity są tylko na powierzchni ściany, gdyż działanie wilgoci było krótkotrwałe, do usunięcia problemu wystarczą ogólnodostępne środki chemiczne. Za ich pomocą można zdezynfekować powierzchnię i zahamować dalszy rozwój zarodników.
Natomiast, jeśli problem jest poważniejszy, samodzielne działanie nie przyniesie zadowalających rezultatów, dlatego nie ma innego wyjścia, jak zgłosić się do specjalistów. Profesjonaliści działania rozpoczną się od przeprowadzenia badań, które pozwolą zidentyfikować rodzaj grzyba i na postawie wyników, dobiorą najskuteczniejszą metodę odgrzybiania.
Jako firma oferujemy pomoc w lokalizacji przyczyny zagrzybienia, przeprowadzeniu pomiarów, a także w odgrzybianiu i ozonowaniu. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc – odgrzybianie.