Parowanie szyb w domu to zjawisko dość powszechne, wywoływane najczęściej na skutek zwykłych, codziennych czynności, takich jak: gotowanie, kąpiel czy suszenie prania. Powstała w wyniku tych działań wilgoć, nie ma możliwości samodzielnie wydostać się z pomieszczenia. Dodatkowo, problem nasila się w okresie jesienno – zimowym, kiedy mamy do czynienia z większą wilgotnością powietrza oraz znacznymi różnicami temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jednak nie jest to prawidłowy objaw i świadczy o złej wentylacji lub wadzie okien.
Bagatelizowanie zaparowanych szyb może prowadzić do przykrych konsekwencji, a mianowicie, długotrwałe zawilgocenie domu może skutkować rozwojem pleśni oraz grzyba. Wykwity są toksyczne dla ludzkiego organizmu oraz prowadzą do poważnych zniszczeń zarówno elementów konstrukcji budynku, jak i jego wyposażenia, dlatego należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu wyeliminowanie problemu. Jak tego dokonać?
Wentylacja to podstawa
Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w każdym budynku, której zadaniem jest doprowadzać odpowiednią ilość powietrza do pomieszczeń, a także odprowadzić na zewnątrz wilgoć, nadmiar ciepła i nieprzyjemne zapachy. Jest ona szczególnie ważna w pomieszczeniach, w których wilgoć występuje naturalnie, czyli w łazience, pralni czy kuchni. Warto zainwestować w wywietrzniki wentylacji wyciągowej i przeprowadzać przeglądy okresowe instalacji. Należy także pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń. Ten prosty sposób pozwala zachować właściwą cyrkulację powietrza i uniknąć problemu z rozwojem pleśni oraz grzybów.
Zwróć uwagę na okna
Często wydaje się nam, że im okna szczelniejsze, tym większa oszczędność energii i niższe rachunki za ogrzewanie, nie jest to jednak prawda. Zbyt szczelne okna powodują zaburzenia wentylacji oraz prawidłowej cyrkulacji powietrza. Problem ten występuje najczęściej w przypadku ram okiennych wykonanych z tworzyw sztucznych, np. okien PCV z wbudowanymi uszczelkami, które nie przepuszczają powietrza tak, jak ramy drewniane. Rozwiązaniem problemu, jakim jest usuwanie wilgoci z takich pomieszczeń, mogą być: montaż nawiewników okiennych lub ręczne rozszczelnianie okien.
Postaw na specjalistów
Czasami zdarza się jednak, że te najprostsze, domowe sposoby nie są wystarczające i w domu pojawia się grzyb. Wtedy trzeba działać kompleksowo i bardziej radykalnie, zlecając to zadanie specjalistom. Firmy wykonujące na co dzień osuszanie i usuwanie skutków wilgoci, mają odpowiednią wiedzę oraz sprzęt, który w prosty i szybki sposób pozwoli pozbyć się problemu raz na zawsze. Specjalistyczne urządzenia pomagają pozbyć się wilgoci z dowolnych pomieszczeń w całym budynku. Co więcej, tego typu prace mogą być wykonywane przez cały rok, dlatego zgłoszenie do firmy osuszającej będzie skutkowało wykonaniem usługi w szybkim czasie, a jej efektywność będzie wysoka. Realizacja zlecenia rozpocznie się od przeprowadzenia badania wilgotności oraz wykonania badań mikologicznych, które pomogą ustalić, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia. Dopiero na podstawie otrzymanych wyników, zostanie przeprowadzona dezynfekcja oraz dobrana najlepsza metoda osuszania.