Zbyt duża wilgotność powietrza w domu to problem, z którym mierzy się wielu lokatorów. Bagatelizowanie tego zjawiska może prowadzić do przykrych konsekwencji, m.in. rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni. Co więcej, mokre ściany to także wyższe koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach oraz spore utrudnienia w pracach budowlanych i remontowych.
Najprostszym rozwiązaniem problemu z wilgocią jest osuszenie. W tym celu stosuje się specjalne osuszacze. Dziś opowiemy o najpopularniejszym modelu, a mianowicie o osuszaczu kondensacyjnym. Omówimy zasady jego działania oraz podpowiemy, w jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej.
Osuszacz kondensacyjny – zasady działania
Osuszacz kondensacyjny, zwany także ziębniczym, swoją budową przypomina lodówkę lub klimatyzację. Jest to metoda osuszania, w której woda wykrapla się z powietrza, następnie jest schładzana do tzw. punktu rosy (woda skrapla się na zimnych powierzchniach). Mówiąc prostymi słowami, urządzenie zasysa wilgotne powietrze i schładza je, następnie wytrąca się z niego woda i skrapla do zbiornika, a podgrzane powietrze wydostaje się z powrotem do pomieszczenia.
Główne elementy osuszacza kondensacyjnego to kompresor, dwa powietrzne wymienniki ciepła (jeden schładza powietrze, a drugi ogrzewa) oraz wentylator. Układ chłodniczy w osuszaczu kondensacyjnym jest hermetyczny, dlatego jedyną czynnością eksploatacyjną w trakcie jego użytkowania jest czyszczenie filtra powietrza.
Osuszanie kondensacyjne – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Największą zaletą osuszacza kondensacyjnego jest jego duża wydajność w stosunkowo wąskim zakresie wilgotności i temperatury. Przez to najlepiej sprawdza się przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 80%) oraz temperaturze (30°C lub więcej). Poniżej tych warunków jego wydajność jest dużo mniejsza od znamionowej, ponieważ nie jest w stanie podgrzać powietrza w takim stopniu, jak np. osuszacz adsorpcyjny. W przypadku pracy osuszacza kondensacyjnego w niższych temperaturach otoczenia, woda wykroplona na parowniku może zamarzać i doprowadzić do zwiększenia oporów powietrza przepływającego przez wymienniki, dlatego w takiej sytuacji lepiej zrezygnować z tego sposobu osuszania.
Podsumowując, stosowanie osuszacza kondensacyjnego pozwala:
- pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach,
- wyeliminować problem z pleśnią i grzybem, które powodują alergie i choroby dróg oddechowych,
- rozwiązać problem zaparowanych szyb,
- osuszyć wnętrza zalanych domów,
- pozbyć się z pomieszczeń zapachu stęchlizny.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy Państwu profesjonalne usługi związane z osuszaniem i usuwaniem skutków wilgoci. Metodę osuszania zawsze dobieramy do stopnia zawilgocenia, warunków panujących w pomieszczeniu oraz potrzeb i oczekiwań klienta. Dajemy także możliwość wypożyczenia osuszaczy wraz z dowozem do klienta. Zapraszamy do kontaktu.