Pranie, sprzątanie, gotowanie to codzienne czynności, które generują mnóstwo pary wodnej. Jest to naturalny proces związany z użytkowaniem lokalu i nie prowadzi do żadnych przykrych konsekwencji dopóki regularnie i skutecznie odprowadzamy wodę z pomieszczeń. Co zrobić by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i nie doprowadzić do powstania wilgoci w mieszkaniu?
Kratki wentylacyjne
To właśnie dzięki nim wilgoć i zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz mieszkania. Kratki są niezbędne w kuchni i w łazience, czyli pomieszczeniach, w których najwięcej korzystamy z wody. W innych pokojach również są mile widziane, jednak w tych – konieczne.Pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza zimą, kiedy intensywnie pracuje system ogrzewania oraz wzrasta poziom wilgoci murów.
Czemu to takie ważne?
Jeśli powietrze zawierające parę wodną nie będzie sprawnie usuwane z pomieszczenia i wymieniane na świeże, woda w nim zawarta będzie się skraplać i wsiąkać w ściany. W konsekwencji, w naszym mieszkaniu zacznie panować zaduch, wilgoć i nieprzyjemny zapach, a po pewnym czasie zauważymy na ścianach i sufitach grzyby i pleśni. Objawy te są nie tylko nieestetyczne i wprawiają w dyskomfort, ale również zagrażają zdrowiu domowników, szczególnie dzieci i osób starszych. Mogą przyczynić się do powstania reakcji alergicznych i trudności oddechowych.
Jak usunąć skutki utrzymującej się wilgoci?
Jeśli do tej pory niedostatecznie zabezpieczaliśmy mieszkanie przed generującą się wilgocią i powstawaniem grzyba, koniecznie musimy dokładnie pozbyć się tych przykrych objawów zanim wyrządzą jeszcze większe szkody naszemu zdrowiu czy mieszkaniu. W tym celu konieczne może okazać się skorzystanie z usługi osuszania (które przeprowadza się przy pomocy osuszaczy kondensacyjnych i adsorpcyjnych) lub ozonowania. Warto również wykonać badania mykologiczne, by dowiedzieć się z jakim rodzajem grzybów i pleśni mamy do czynienia, aby dobrać jak najbardziej skuteczną metodę ich usunięcia.