Tydzień temu pisaliśmy na temat osuszacza kondensacyjnego, jego zasad działania oraz przykładów na zastosowanie. Dziś skupimy się na kolejnym osuszaczu z naszej oferty, a mianowicie osuszaczu adsorpcyjnym. Przybliżymy Państwu zasady działania tego sprzętu oraz podpowiemy, w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej.
Osuszacz adsorpcyjny – zastosowanie
Osuszacze adsorpcyjne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w celu zmniejszenia wilgotności powietrza. Warto wiedzieć, że wilgotność jest bezpośrednio zależna od temperatury w pomieszczeniach, co sprawia, że proces osuszania powietrza wpływa także na jej obniżenie. Dlatego też osuszacze adsorpcyjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest niska temperatura, np. -50°C.
Jaka jest zależność pomiędzy wilgotnością a temperaturą?
Wilgotność powietrza pozwala określić, jaka ilość wody znajduje się w powietrzu. Optymalna wartość waha się w przedziale 40 – 60%. Jak już wspomnieliśmy, poziom wilgotności jest ściśle związany z temperaturą, dlatego też w pomieszczeniach, w których temperatura jest wysoka, wilgotność powietrza również jest wyższa, z kolei w pomieszczeniach z niską temperaturą – niska. Osuszacze adsorpcyjne umożliwiają uzyskanie ekstremalnie niskich temperatur, takich jak -40˚C bądź nawet -60˚C.
Na wilgotność powietrza wpływa także pora roku i pogoda. Zimą, kiedy działa ogrzewanie powietrze może być bardzo przesuszone, natomiast w pozostałej części roku zbyt wilgotne. Duży wpływ na to, czy w domu jest wilgotno ma to, w jaki sposób jest on zbudowany. Problem zawilgocenia spotykamy najczęściej w starym budownictwie, gdzie występują problemy z wentylacją oraz izolacją fundamentów. Dodatkowo łatwiej o wilgoć w zabudowaniach znajdujących się blisko lasu, zbiorników wodnych, na terenach podmokłych lub bardzo zacienionych.
Osuszacz adsorpcyjny – zasady działania
Osuszacze adsorpcyjne wytrącają wilgoć z powietrza, wykorzystując tzw. zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorbentu. Głównym elementem konstrukcyjnym tego osuszacza jest rotor pokryty adsorbentem. Do jego wykonania najczęściej używa się żelu krzemionkowego. W trakcie działania osuszacza adsorpcyjnego powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć.
Urządzenia tego typu można podzielić na dwa rodzaje:
- do zastosowań domowych, które skraplają wilgoć do zbiornika,
- do zastosowań profesjonalnych, kiedy do pozbycia się wytrąconej wilgoci używa się drugiego obiegu powietrza, które musi być odprowadzone poza pomieszczenie.
W porównaniu do kondensacyjnych, osuszacze adsorpcyjne zużywają dużo więcej energii elektrycznej, ale mogą dużo dłużej pracować bez przerwy. Co więcej, są lżejsze oraz delikatniejsze. Nie poleca się ich używania w miejscach o dużym zapyleniu ze względu na możliwość uszkodzenia rotora.
Osuszacze adsorpcyjne różnią się także sposobem regeneracji. Mogą bowiem występować w dwóch wariantach:
- osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno, które sprawdzają się w małych i średnich przepływach powietrza. Ich praca jest wydajna i nieskomplikowana.
- osuszacze adsorpcyjne regenerowane na gorąco, które stosowane są do dużych przepływów powietrza i tylko w ekstremalnych temperaturach – najczęściej pracują w pomieszczeniach, w których temperatura schodzi maksymalnie do -40˚C oraz na żądanie do -60˚C.
Osuszacze adsorpcyjne znajdują zastosowanie podczas osuszania powietrza zarówno w prywatnych domach, jak i przedsiębiorstwach, magazynach, halach, chłodniach, oczyszczalniach ścieków oraz w procesach technologicznych. Można je także z powodzeniem wykorzystywać podczas remontów wykonując osuszanie budynków bez ingerowania w ich strukturę.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy Państwu profesjonalne usługi związane z osuszaniem i usuwaniem skutków wilgoci. Metodę osuszania zawsze dobieramy do stopnia zawilgocenia, warunków panujących w pomieszczeniu oraz potrzeb i oczekiwań klienta. Dajemy także możliwość wypożyczenia osuszaczy wraz z dowozem do klienta. Zapraszamy do kontaktu.