Po osuszaniu metodą kondensacji oraz adsorpcji, przyszła pora na omówienie zasad osuszania podczerwienią. Jest to trzecia, bezinwazyjna metoda wykorzystywana przez naszą firmę podczas usuwania wilgoci z murów.
A zatem, co warto wiedzieć o osuszaniu podczerwienią?
Osuszanie podczerwienią – zasady działania
Podczas osuszania tą metodą wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Polega ona na intensywnym ogrzewaniu zalanej powierzchni tak długo, aż zostanie ona osuszona. Istotną informacją jest fakt, że wykonując osuszanie murów podczerwienią ogrzewamy powierzchnię przedmiotu/muru, a nie otaczające go powietrze – jak działa to w przypadku pozostałych metod.
Jakie przynosi to rezultaty?
Po pierwsze, ciepło jest odczuwane bardzo szybko, po drugie osuszanie podczerwienią pobudza tzw. kapilarny transport wilgoci z głębokich warstw ogrzewanego materiału w kierunku powierzchni. Co to oznacza? Dzięki temu można uniknąć cofania się wilgoci do wnętrza murów. W praktyce wygląda to następująco:
- usuwamy przyczynę wilgoci,
- ustawiamy osuszacz równolegle do zawilgoconej powierzchni,
- promieniowanie rozgrzewa ją do blisko 60°C (trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości i doborze mocy urządzenia),
- następnie usuwamy odparowaną wilgoć, najczęściej za pomocą suszarek kondensacyjnych.
Do osuszania tą metodą używa się specjalnych paneli, które emitują ciepło poprzez promieniowanie. Dlatego właśnie technologię tę wykorzystuje się do osuszania miejsc trudno dostępnych, gdyż kształt urządzeń emitujących promieniowanie jest do tego odpowiednio przystosowany. Co więcej, metoda ta zapewnia fantastyczne efekty przy niedużym poborze mocy.
Kiedy warto zastosować tę metodę osuszania?
Osuszanie podczerwienią doskonale sprawdzi się w domach po budowie (usuwanie wilgoci początkowej), w sytuacjach kryzysowych, gdy jesteśmy zmuszeni do szybkiego działania oraz gdy zawilgocone elementy trudno oddają wilgoć. Takie rozwiązanie nadaje się więc do osuszania stosunkowo dużych, równych powierzchni.
Osuszanie podczerwienią to nowoczesna metoda usuwania wilgoci z różnych powierzchni, np. murów, ścian czy podłóg, która nie generuje niepotrzebnych hałasów i jest całkowicie bezzapachowa. Decydując się na zastosowanie jej, można uniknąć strat związanych z przekazywaniem ciepła na skutek przemieszczających się mas cieczy lub gazu. Osuszanie podczerwienią przypomina metodę mikrofalową, jednak dzięki łagodniejszemu odparowywaniu wody w przypadku tej metody struktura muru pozostaje nienaruszona.
Kiedy osuszanie podczerwienią się nie sprawdzi?
Zastosowanie osuszania podczerwienią nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w przypadku mocno i rozlegle zawilgoconych murów. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie innej metody, czasami nawet takiej, która wymaga ingerencji w strukturę muru, np. skucia tynku. Podobnie będzie w przypadku wilgoci powstałej na skutek podciągania wód gruntowych – tutaj kluczową rolę będzie odgrywało usunięcie przyczyny, gdyż samo usunięcie szkody nie przyniesie efektów.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w usuwaniu wilgoci, wiemy jak ocenić skalę problemu oraz dobrać skuteczną metodę osuszania.