Nie trudno stracić głowę, kiedy nagle strzeli wężyk od pralki lub zmywarki, zacznie przeciekać dach, pęknie rura w ścianie lub sąsiad zaleje nasze mieszkanie. W takich okolicznościach ciało zaczyna ogarniać panika, a w głowie pojawia się milion pytań choć trudno wtedy znaleźć na nie wszystkie odpowiedź.
Co robić? Do kogo zadzwonić po pomoc? Czy da się uratować mieszkanie? I najważniejsze: czy nasze ubezpieczenie pokryje wszystkie szkody?
Zalane mieszkanie to spory problem zarówno dla jego mieszkańców, jak i sąsiadów. Woda to żywioł, który potrafi wyrządzić naprawdę duże szkody, dlatego warto wiedzieć, jak należy postępować, by zminimalizować ich skalę. Im więcej będziesz wiedzieć na ten temat, tym lepiej sobie z tym poradzisz.
Oto co należy zrobić, żeby zabezpieczyć mieszkanie przed rozszerzaniem się uszkodzeń.
Zalane mieszkanie – istotne kwestie
Po pierwsze: jak najszybciej zabezpiecz mieszkanie!
Woda bardzo szybko wyrządza szkody. Wnika w głąb murów, mebli oraz elementów wykończeniowych, a uszkodzenia postępują i zwiększają swój zakres. Dlatego też musisz działać szybko.
Kiedy Twoje mieszkanie zostanie zalane wodą, nie masz chwili do stracenia, aby rozpocząć osuszanie i naprawy. Nie możesz bagatelizować sprawy, gdyż wtórne uszkodzenia spowodowane, np. wzrostem pleśni, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno Twojego, jak i pozostałych mieszkańców. Zarodniki grzyba unoszą się wszędzie, a wilgoć przyspiesza ich rozrost. Ponadto, problem z toksyczną pleśnią nie musi dotyczyć tylko ścian, może się także pojawić w mokrym dywanie czy nasiąkniętym parkiecie. Aby zapobiec temu zjawisku, trzeba jak najszybciej pozbyć się z domu zawilgoconych elementów wyposażenia i rozpocząć osuszanie ścian, podłóg i sufitów.
Po drugie: polisa ubezpieczeniowa!
Ubezpieczenia mieszkań są bardzo różne i nie zawsze w pełni zabezpieczają mienie przed zalaniem. Dla większości z nas zalanie to zalanie, bez względu na przyczynę, która je wywołała. Jednak dla ubezpieczyciela są to podstawowe kwestie, które decydują o uznaniu szkody i wypłacie rekompensaty. Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie przyczyny zalania mogą być objęte polisą ubezpieczeniową. Aby zgłosić szkodę do firmy, która sprzedała nam polisę, należy upewnić się, czy obejmuje ona przyczynę wystąpienia szkody w naszym mieszkaniu. W przypadku problemu ze znalezieniem informacji w zapisach wystarczy zadzwonić na infolinię Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Podobnie sprawa wygląda, jeśli sprawcą zdarzenia jest nasz sąsiad – wypłata odszkodowania będzie uzależniona od zakresu wykupionej polisy.
Ważne! Wszelkie uszkodzenia spowodowane wodą, które nie powstały bezpośrednio po zalaniu, mogą zostać wykluczone!
Co więcej, ubezpieczyciel musi jak najszybciej dowiedzieć się o szkodzie. Zwykle wymagany w polisie czas to 48 godzin od momentu zauważenia zdarzenia, jednak dobrze jest zgłosić szkodę od razu. Dlaczego? Otóż im szybciej to zgłosimy, tym szybciej agent ubezpieczeniowy lub konsultant rozpocznie proces likwidacji szkody. Procedury działania w takich przypadkach są jasno określone – musi przyjść rzeczoznawca, który oceni skalę zniszczeń, zrobi zdjęcia i sporządzi dokumentację. To właśnie na ich podstawie, komisja zadecyduje o wysokości odszkodowania. Dlatego nie warto odkładać zgłoszenia – elementy, które ulegną samoistnemu wyschnięciu, mogą nie zostać uwzględnione w protokole rzeczoznawcy!
Po trzecie: ocena zanieczyszczenia wody!
Standardowo szkody wywołane wodą klasyfikowane są w trzech poziomach, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody. Przedstawia się to w następujący sposób:
Kategoria 1: Woda z czystego źródła, np. z kranu, która nie powoduje chorób ani żadnych innych niepożądanych skutków ubocznych.
Kategoria 2: Woda, która może powodować choroby, np. może zawierać w sobie jakieś bakterie.
Kategoria 3: Woda silnie zanieczyszczona, a kontakt z nią może spowodować ciężką chorobę lub śmierć.
Jeśli źródło wycieku wody nie pochodzi z instalacji wodnej, a np. kanalizacyjnej, ocenę zanieczyszczenia należy bezwzględnie przeprowadzić. Najlepiej zlecić wykonanie badań firmom zajmującym się tego typu pracami. Znaczne zanieczyszczenie wody może oznaczać, szersze działania, a specjaliści zajmujący się osuszaniem i dezynfekcją będą musieli zastosować bardziej agresywne metody, np. środki chemiczne.
Po czwarte: osuszanie mieszkań i zabezpieczenie pomieszczeń przed szkodami wtórnymi!
Nie należy zwlekać z rozpoczęciem osuszania, szczególnie jeśli do zdarzenia dojdzie w okresie innym niż upalne lato. Samoistne wyschnięcie w naszym klimacie jest raczej niemożliwe bez żadnych negatywnych następstw.
Metoda osuszania także ma znaczenie. Zawsze powinna być dobrana indywidualnie i dopasowana m.in. do skali zawilgocenia, kubatury pomieszczenia oraz oczekiwań poszkodowanego. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ skuteczne osuszanie po zalaniach oraz dezynfekcja zawilgoconych pomieszczeń pozwala zabezpieczyć mieszkanie przed szkodami wtórnymi, wywołanymi nadmierną wilgocią – rozpoczęcie osuszania profesjonalnym sprzętem zredukuje czas oraz skalę uszkodzeń.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w walce z wilgocią i osuszaniem, wiem jak postępować w kryzysowej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu!